Cuma, Aralık 24, 2010

Microsoft’tan Internet Explorer 9 İçin HTML 5 Labs ve Türkçe Reklam Filmi!..

2 günde 2 milyon kez indirildiği açıklanan Internet Explorer 9 Beta‘nın geliştirilmesi devam ediyor. HTML 5 desteği için geliştiricileri davet eden Microsoft, Türkiye’de de yeni bir kampanya ile Internet Explorer 9′un tanıtım çalışmalarına başladı.

Internet Explorer 9′un yeni özellikleri arasında HTML 5 desteği sunması bekleniyordu. Apple’ın başını çektiği açık web standartlarına geçişte, Google ve Mozilla da bu konuda destek göstermişti. Microsoft’da beklenen adımı atarak IE 9 için yazılım geliştiricilere HTML 5′in kapıları açtı.

Çalışmalarını HTML5 Labs altında toplayacak olan Microsoft, burada hem HMTL 5 üzerine deneyimlerini paylaşacak hem de geliştiricilerle IE 9′un kararlı hali için çalışmalar yürütecek.

Çarşamba, Aralık 22, 2010

Adobe Photoshop Express IPhone Uygulaması


Merhaba arkadaşlar ;

Adobe Photoshop gibi değerli bir ürünün bazı temel özelliklerini online ve daha önemlisi ücretsiz sunmaya başlamıştı. Bu adreste fotoğraflarımızı yükleyebiliyor,bazı temel görsel işleme işlemlerini yapabiliyor ve fotoğraflarımızı albümlerle saklayabiliyor ve sevdiklerimizle paylaşabiliyorduk.
Bütün bunları yapabilmek için tek ihtiyacınız ücretsiz alınabilen bir Adobe ID. 

Yukarıda gösteriğim üzere yüklediğiniz fotoğraflara aşağıdaki Edit butonuna tıklayarak gelen sol menüden birçok basit görsel işlemeyi yapabiliyoruz. 

Bunlar neler derseniz :


Windows 7 ile Uyumlu Sistemlerin ve Cihazların Listesi Yayınlandı!..

Windows 7 ile uyumlu olup olmadığını merak ettiğiniz sistemlerin ya da cihazların uyumluluğunu artık kolayca kontrol edebileceksiniz.Testler sonucunda Windows 7 logosunu almaya hak kazanan sistemlerin ve cihazların listesine artık aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. 
 
http://winqual.microsoft.com/hcl/Default.aspx

Salı, Aralık 21, 2010

Mozilla Firefox Yer İmlerinin Yedeğini Almak ve Geri Yüklemek !. ( Resimli Anlatım )

Merhaba,

Bu yazımda hepimizin sıklıkla kullandığı web tarayıcıları ile ilgili bir konuya değineceğim. Çoğumuz internet sitelerinde gezinirken ilgimizi çeken veya bir daha ziyaret etmek için girmek istediğimiz sayfaları sık kullanılanlara yer imlerine ekleriz. Ancak oldu ki bilgisayarımızın sisteminde oluşan bir arızadan dolayı daha önceden kayıt etmiş olduğumuz yer imlerimizi ve ya sık kullanılanları kaybettik. Bu yazımızda Mozilla Firefox  web tarayıcıda Yer im lerinin yedeğini almayı ve tekrar kullanmak üzere geri yüklemeyi göreceğiz.

Yedek Alma

  • Mozilla firefox ekranı açık iken Yer İmleri menüsünden Yer İmlerini Düzenle seçeneğine tıklanır.


Pazartesi, Aralık 20, 2010

HTC HD7 Telefon Tanıtımı [ Video Tanıtım ]

HTC, yeni Windows Phone 7 işletim sistemli “HD7″ adında akıllı telefon modelini piyasalara sunuyor. HTC’nin yeni kralı olarak bilinen HD7 4.3 inç büyüklüğündeki ekranı ile mükemmel bir görüntü kalitesi sunuyor. HTC HD7 için Windows Phone 7 işletim sistemi kaçınılmazdı. Microsoft, yeni işletim sistemini popüleştirme peşinde. HTC’de yeni modelleriyle kendini üst sıralara taşımak istiyor. Her iki üreticinin hırsıyla ortaya çıkan HD7, beklentilerden çok fazlasını veriyor. Microsoft, Windows Phone 7 işletim sisteminin donanımsal gerekliliklerine önem veriyor. Birçok yazımızda WP7 eleştirilerimizden kurtulmuyor ama Microsoft’tan anladığımız kadarıyla WP7 için harika planlar yapıyor. Artık HTC’nin yeni amirali HD7 akıllı telefonunu yakından inceleme zamanı geldi.
HTC HD7 Özellikleri:

  • Ekran: 4.3″ inç büyüklüğünde 16M-renk WVGA kapasitif LCD dokunmatik ekran (480 x 800 piksel).
  • Şebeke: Dörtlü-band GSM/GPRS/EDGE desteği.
  • Bağlantılar: Çift bandlı 3G ile HSDPA (7.2 Mbps) ve HSUPA (2Mbps) desteği.

Samsun Günbatımı - 20.12.2010


Günbatımını İzlerken Çektiğim 4 Adet Fotoğraf.


Blogger Mystique Teması :)

Bloğumun temasını değiştirmek için indirmiş olduğum mystque temasını sizlerle paylaşıyorum. Ekran görüntüsü bizzat benim bloğumdaki gibidir.Kurulumu oldukça basittir.Blogger Yönetim panelinden Tasarım menüsü oradan HTML düzenleyicisi ve oradan temamızın xml dosyasını blogger içerisine yüklüyoruz.Değişiklikleri yapmak içinde yine HTML düzenleyicisinden aratarak düzenliyoruz.

Temayı İndir

Pazar, Aralık 19, 2010

Windows 8 hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Windows 8 nasıl olacak? İşletim sistemiyle ilgili tüm bilinenleri bu makalemizde bir araya getirdik.

Resimlerle: Windows 8 ile ilgili tüm bildiklerimiz
 
Windows 8 hakkında bilmek istediğiniz her şey!
Windows 8'le ilgili tüm bilinenleri sizlerle paylaşıyoruz
 

Samsung Omnia 7 İnceleme !...

CHIP Online, Samsung'un Windows Phone 7 bombası Omnia 7'yi A'dan Z'ye inceledi...

Samsung, Omnia 7 ile Windows serisini devam ettiriyor. Piyasadaki en iyi Windows Phone 7 işletim sistemine sahip olan bu telefon, kamerası ve mükemmel ekranıyla dikkat çekiyor.


Samsung Omnia 7 İnceleme
Şık bir ekran
 

Cumartesi, Aralık 18, 2010

Facebook'un yeni özellikleri internete sızdı !


'Memories' özelliği hesabınızın bir tür zaman çizelgesini oluşturuyor
Facebook çalışanlarından biri paniğe kapılmış olacak ki, sitenin yeni görünümüyle ilgili bazı prototiplerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Techcrunch'ın raporuna göre Facebook Sayfalarında bazı görsel düzenlemeler yapılmış ve yeni profil tasarımına daha uyumlu bir hale getirilmiş. Facebook Soruları da Sayfalar ile daha entegre bir hale getirilerek Sayfa yöneticilerinin birden çok sayfa arasında geçiş yapmasına olanak sağlanmış.

Cuma, Aralık 17, 2010

İstanbul'u internet üssü yapacak proje 5 ülke arasında imzalandı .

ANKARA (CİHAN)- İstanbul'u dünyanın yeni internet üssü yapacak proje imzalandı. Doğu'yu Batı'ya bağlayan 1 milyar liralık fiber yatırımla 2 milyar insan kesintisiz internete kavuşacak. Türkiye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Suriye'nin yer aldığı projeyi değerlendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "2 milyarlık bir nüfusa hizmet edecek. Bu Türkiye'nin kardeş Arap dünyasıyla son günlerde geliştirdiği ekonomik ilişkilerin iletişim alt yapısını güçlendirilmesiyle daha da ileriye taşınması anlamanı geliyor." dedi.

 

Turkcell'in grup şirketi Superonline'in da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Füceyre kentinden İstanbul'a uzanacak projeye imza attı. Hilton Otel'de düzenlenen imza töreni öncesi konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,


Perşembe, Aralık 16, 2010

Dilediğiniz bilgisayarı Teknosa'dan 1.000 TL indirimle alın!

Size en yakın Vodafone Cep Merkezi'ne veya size en yakın seçilmiş Teknosa mağazalarından birine gelin, Teknosa'ya özel 1GB veya 5GB internet paketine 24 ay abone olun, tüm bilgisayarlarda geçerli 1.000 TL'lik Teknosa İndirim Çeki sizin olsun. Üstelik Vodafone Mobil Modem, yani Vodem'le birlikte!

31 Aralık'a kadar geçerli olan 1.000 TL'lik İndirim Çekinizle size en yakın seçilmiş Teknosa mağazalarından dilediğiniz desktop, notebook ya da netbook'a süper indirimli sahip olun, 3G kapsama alanındaki her yerden süper hızlı mobil internet farkını Vodafone'la yaşayın! 

Çarşamba, Aralık 15, 2010

HTML 5 Türkce Görsel Eğitim Kasım 2010 (Hotfile İndirmeLlinki - Chip Dergisi)

html 5 eğitimi

HTML 5 Türkçe Görsel Eğitim Kasım 2010 (Chip Dergisi)

Salı, Aralık 14, 2010

Microsoft XBOX Kinect

Sonunda beklenen ürün çıktı; Microsoft XBOX KINECT. Geçtiğimiz aylarda Project Natal adıyla yazdığım ve katıldığım konferanslarda DOKUNMASIZ ETKİLEŞİM (Touchless) gösterdiğim videolardaki ürün hayata geçti, insan-bilgisayar etkileşimi konusunda bir çığır açacak olan bu cihaz şimdilik XBOX 360'ı olanların kullanabildikleri ve oyun oynayabildikleri bir cihaz. Ayrıca XBOX yeteneklerinden olan video izlemek, canlı iletişim kurmakta mümkün.
Aşağıdaki video'da KINECT ile yapılabilecekleri izleyebilirsiniz. Ben de KINECT siparişimi verdim şirket içi satınalma sitemizden, haftaya elimde olmasını bekliyorum, ürün deneyimlerimi paylaşacağım biraz kurcalamaya başladıktan sonra.

Video
Get Microsoft Silverlight

Kaynak : http://www.nuricankaya.com/

Geleceği gören eklenti !..


Geleceği gören eklenti!

Yeni sayfayı açmadan önce yükleyen, adeta geleceği gören Firefox eklentisiyle tanışmaya hazır olun!
Kullanıcıların tarayıcılardan en büyük beklentileri arasında daha hızlı sörf her zaman için ön sıralarda yer alıyor. Bu beklentiyi karşılamak için tüm tarayıcılar daima hız konusunda kendilerini geliştirmek için uğraşıyorlar. Örneğin Firefox o anda açık olan bir web sitesinin içeriğinde bulunan bağlantıları takip edip, önceden yükleyerek bağlantıya tıkladığınız durumda sayfanın son derece hızlı açılmasını sağlayabiliyor. Ama tarayıcıların hızı konusunda eklentilere de büyük görev düşüyor. Mozilla tarafından geliştirilen Instant Preview 2 ise bu görevi en başarılı şekilde gerçekleşen eklentilerden biri.

Facebook kurucusundan yeni sosyal ağ!..

Facebook kurucusundan yeni sosyal ağ!
Facebook kurucusundan yeni sosyal ağ!
Hayırseverlerle yardım kuruluşlarını buluşturacak olan Jumo, resmi olarak açıldı...

Facebook kurucularından ve Barrack Obama'nın önceki sosyal medya koordinatörü olarak tanınan Chris Hughes, yardım amaçlı yeni bir sosyal ağ kuruyor. Jumo adlı proje 3 Aralık tarihinde resmi olarak kullanıma açıldı ve yaklaşık 3.500 konuda yardım bekleyen kuruluşu sizinle buluşturuyor.

Pazartesi, Aralık 13, 2010

Blogger Seo Ayarlamaları

Blogger kullanıcılarının büyük sıkıntısı arama motoru optimizasyonu'dur.

Biz şimdi bunun nasıl yapıldığına göz atalım.

Öncelikler blogger Yönetim panelimize girelim.Tasarım > HTML Düzenleyici  ( burada widget ları genişlet kutucuğunu işaretleyelim )

 ve kodlar arasında

<title><data:blog.pageTitle/></title>

Cuma, Aralık 10, 2010

Elektronik ( Dijital ) Arşiv Sitemleri

Elektronik ( Dijital ) Arşiv Sitemleri

Arşivimizin Kapalı Raylı Arşiv Sistemine dönüştrülmüş hali.
Merhaba...

Bu makalemde 4 yıla yakın içinde bulunduğum ve işim olan Elektronik Arşiv sistemleri hakkındaki düşüncelerimi paylaşacağım. Bu makalede yer alan bilgiler tamamen kişisel bilgi, deneyim ve araştırmalarım sonucu ortaya koyduğum düşüncelerimdir. Bahsedeceğim proje Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2006 yılında başlatılmış olan SEAS (Samsun Elektronik Arşiv Sistemi) ‘ dir. Faydalı olması dileğiyle ...
 
Öncelikle isterseniz Elektronik Arşiv nedir bunun tanımını yapalım;

Elektronik Arşiv ( Dijital Arşiv ) : Her türlü kağıt üzerine yazılmış belgenin elektronik ortamda kolay ulaşılabilir bilgi haline dönüştürüldüğü sistemlerdir. Burada önemli olan konu belgelerin kolay ulaşılabilir bilgi haline dönüşmesi ve hızlı dolaşımını sağlamaktır.
İşlem basamaklarını sıralayalım.
  •  Fiziksel arşivden gelen evraklar türlerine göre tasniflenir ( düzenlenir ) ve tarayıcılardan geçebilecek duruma getirilir.(Zımba, ataç, fotoğraf vs. temizlenir.)Bu işlemi Tasnif elemanları yürütür.
  •  Sonra hazırlanan belgeler tarayıcılardan geçirilerek bilgisayar ortamına alınır ve fiziksel dosyasına aynı sırası ile (Tarih sırası) yerleştirilir. Bu işlemi Tarayıcı elemanları yürütür.
  •  Sonraki görev İndeks elemanlarının taranan evrakları gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ( Temizleme, isimlendirme, düzeltme, birleştirme vs. ) ilgili firmanın TESCİL veya BELGE Arşivine kayıt etmektir. Bu işlemi İndeks elemanları yürütür.
  •  Sonra dosyalar veya evraklar Fiziksel Arşivdeki yerlerine dosya sıraları ile yerleştirilir.
Yukarıda sıraladığım işlem basamakları Elektronik Arşiv Birimi tarafından yürütülür.

Pazartesi, Aralık 06, 2010

Paintball Oynadık !...

 Haftasonu ufak bi kaçamak yapalım dedik.Kalktık Paintball'a gittik.Oldukça eğlenceli ve heyecanlı bir spor.2 saate yakın oynadık.Ücretleride uygun saati 15 TL.   75 tane boya topu içine dahil.Eğer tekrar almak istersen 75 tane daha 5 TL.Arazisi biraz daha geliştirilebilir.Atakum Ömürevleri sapağından servis imkanı sağlıyor.Gerçekten güzel bir spor du katılan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Resimlerin devamı için konu başlığına tıklayınız.Cuma, Aralık 03, 2010

Adobe Flash Catalyst - İnteraktif Web Banner Yapımı [ Video Anlatım ]

Merhaba,

Bu Konumuzda Adobe ürün ailesine CS5 sürümü ile katılan Adobe Flash Catalyst CS5 programı ile kod yazmadan interaktif web banner yapmayı video olarak elimden geldiğince göstermeye çalıştım.Öncelikle Photoshop ile hazırlanmış olan projeyi Flash Catalyst içine import ettik ve bunun üzerinden projemize animasyon, interaktiflik kattık ve çeşitli efektler ile süslemeye çalıştık.Umarım faydalı bir video olur.

Videolarımız 2 tanedir. Bölüm1-Bölüm2 sırasında izleyiniz.

Soru ve görüşlerinizi yorum olarak ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Bölüm 1


Bölüm 2