Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

anarsamadov.com’dan birinci çekiliş...

Evet arkadaşlar uzun zamandır bir çekiliş yapmak istiyordum. Çok düşündüm nasıl yapayım, ne hediye edeyim diye. Bir karar verdim sonunda. Zamanla daha güzel çekilişler yapacağım Allah kısmet ederse.

Ne Yapmam Gerekiyor?

Çok basit :) 3 seçenekten birini veya hepsini yapabilirsin.
  1. Bu çekilişi blog sayfanda duyurarak 3 çekiliş hakkı
  2. Facebook sayfamı beğenerek 2 çekiliş hakkı
  3. Facebook, Twitter veya FriendFeed sosyal paylaşım ağlarında sitemdeki web tasarım kategorisine ait makalelerden herhangi birini paylaşarak 1 çekiliş hakkı kazanabilirsiniz.

Kurallar

Üstte yazdığım 3 madde için birer kural belirlemem gerektiğini düşündüm. Aşağıda belirteceğim kurallar sırasıyla üstteki 3 maddeyi açıklamaktadır.
1.1 Her blog’da bir tanıtım yazısı ile çekilişi tanıtabilirsiniz. Bir blogda iki yazı yazarak 6 çekiliş hakkı kazanmak söz konusu olamaz. Farklı bloglarda tanıtım yaparak her blog için ayrı ayrı 3 çekiliş hakkı kazanabilirsiniz. Bloglar’a eklenen yazılar çekiliş bitiş tarihine kadar kesinlikle silinemez.
2.1 Sadece Facebook sayfamdaki Beğen düğmesine tıklamakla 2 çekiliş hakkı kazanacaksınız. Çekiliş bitiş tarihine kadar facebook sayfasından ayrılan tespit edilirse çekilişe katılma hakklarını kaybedecekler.
3.1 Facebook, Twitter veya FriendFeed sosyal paylaşım ağlarından herhangi birinde belirtilen kategorideki makalelerden herhangi birini paylaşmakla 1 çekiliş hakkı kazanırsınız. Aynı sosyal paylaşım ağında 1′den fazla makale paylaşmak daha fazla çekiliş hakkı kazanmak demek değildir. 3 sosyal paylaşım ağında da makale paylaşımı yaparsanız 3 çekiliş hakkı kazanırsınız.

Çekilişe Kimler Katılamaz?

Çekilişe yurtdışındaki ziyaretçiler katılamaz.

Çekiliş Sonunda ne kazanacağım?

Çekiliş sonunda aşağıdaki kitaplardan birini hediye edeceğim. Kazanan kişi hangisini isterse o kitabı göndereceğim. İki kitabı da hediye etmiyorum SADECE BİRİNİ!
Fiyat farkı var, eşit hediye değil diyebilirsiniz. Fakat kitabı zaten bir kişiye hediye edeceğim ve de bana göre fiyatı değil amaca uygun olması önemlidir. Gönül isterdi farklı konularda birkaç kitap olsun ama şimdilik iki farklı konu seçtim. PHP ve  (Grafik ve Animasyon)

Kodlab yayınlarından Her Yönüyle PHP 6

Kodlab yayınlarından Grafik ve Animasyon

Çekiliş Nasıl Yapılacak?

Çekilişe katılan her kişi için çekilişe katılma hakkına göre (örnek: 3 çekiliş hakkı için 3 çekiliş numarası) otomatik numaralar verilecek. Ardından Random.Org sitesinden minimum ve maximum değerler verilerek rastgele bir numara seçilecek. İlk seçilen numara asil, ardından 3 yedek seçilecek. Asil katılımcıya e-posta adresinden ulaşılmaya çalışılacak. 3 gün içerisinde ulaşamadığım taktirde sıradaki yedek asil olarak seçilecektir. Çekilişi yaparken video kayıt yaparak yayınlayacağım :)

Çekilişe Son Katılma Tarihi?

Çekiliş 31 Mart 2011 saat 23:59‘da bitecektir. Sonuçlar 3 Nisan 2011 tarihinde açıklanacak ve kazanan kişiyle irtibata geçilerek hediye gönderilecektir.

Diğer Bilgiler:

Yukarıda açıkladığım 3 maddeden herhangi birine katılan katılımcılar bu yazının altına yorum bırakmalı ve yaptığı paylaşımın linkini vermelidir. Sadece link veren katılımcılara çekiliş hakkı tanınmayacaktır. Yorumda mutlaka anlamlı mesaj yazılmalıdır.
İlk Çekiliş Umarım Hepimiz için hayırlı olur :) Bol Şans Herkese :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…