Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Acrobat X ve Dijital İmza

Acrobat X ve Dijital İmza


Gönderdiğiniz elektronik belgelerin sizin gönderdiğiniz şekliyle kaldığından emin misiniz? Belgeye dijital imza eklemek nasıl olur ve yeteri kadar güvenli midir? Elektronik belgeyi gönderdiğiniz kişi, dijital olarak imzalanmış belgeyi, ek bir yazılım satın almadan, sorunsuz olarak açıp okuyabilir mi?
Yeni Acrobat X geliştirilmiş güvenlik özellikleri ile belgelerin dijital veya manuel imzalanması için mükemmel bir çözümdür.
Dijital İmza Nedir?
Ahmet isimli bir kişinin iki adet anahtarı olduğunu düşünelim. Anahtarlardan biri özel anahtardır. Ahmet bu anahtarı kimseye vermemektedir. Diğer anahtar ise açık anahtardır. Ahmet bu anahtarını isteyen herkese vermektedir. Ahmet’in iş arkadaşları açık anahtara rahatlıkla ulaşabilmektedir. Anahtarların kullanım amacı belgeyi şifrelemektir. Yani belge içerisindeki bilgi öylesine karışık hale getirilir ki sadece doğru anahtara sahip olan kişi, o bilgiyi tekrar okunabilir hale getirebilir. Ahmet’in anahtarlarından bir tanesi belgeyi şifrelemek için kullanılırken, diğer anahtarı belgeyi tekrar okunabilir hale getirmek için, yani şifreyi çözmek için kullanılır.


Ahmet özel anahtarı ve Acrobat X sayesinde belgelerine ve diğer verilerine dijital imza ekleyebilir. Dijital imza, Ahmet’in verilerinin içine koyduğu bir nevi mühürdür ve benzerinin oluşturulması teknik olarak çok zordur. Ayrıca dijital imza, imzalanmış veride yapılmış herhangi bir değişikliğin fark edilmesini de sağlar hatta bunu garanti eder.
Elektronik Sertifika ve Nitelikli Elektronik Sertifika Nedir?
Elektronik sertifika, elektronik imzanın doğrulanması için gerekli olan veriyi ve imza sahibinin kimlik bilgilerini içeren elektronik bir kayıttır. Elektronik sertifikalar, kanuna uygun olarak faaliyette bulunan elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından belirli bir ücret karşılığında temin edilir.
Elektronik sertifikalar, atılan imzanın doğruluğunun teyit edilebilmesi için gereklidir.
Acrobat X İle Elektronik İmzanın Kullanımının Sağladığı Avantajların Bazıları Şunlardır.
Öncelikle fiziksel imzayla karşılaştırıldığında, dijital imzalı bir belge oluşturmak çok daha kolaydır. Çünkü belge elektronik haberleşme araçlarıyla iletilmekte, bir doküman takip istemi içinde kullanılabilmekte ve fiziksel olarak aynı yerde olmaya gerek kalmadan imzalanabilmektedir. Düşünün ki, müdürünüze imzalatacağınız belge için onun uygun olduğu zamanı kollamak yerine, mail atmanız yeterlidir. Tabi bu noktada belirtmek isterim ki, fiziksel ortamdan bağımsızlık denince PDF formatı en iyi çözümdür. Dijital imzalı belgeler imzalandıkları programa ihtiyaç duyabilir ya da en azından bir görüntüleyicinin (viewer) kurulmasını isteyebilir. Oysa Acrobat X ile imzalanan belgeleriniz  taşınabilir belge formatındadır. Yani Acrobat X ile imzalanan belgenin açılması için ücret ödeyerek alacağınız bir yazılıma ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınızda ücretsiz olarak yüklü bulunan Acrobat Reader programı, imzalı belgeyi okuyabilmeniz için yeterlidir.
Dijital imzanın avantajlarından biri de dijital olarak imzalanan belgenin, fiziksel ortamdaki gibi yıpratılamaz, yok edilemez oluşudur. Afetlerde, savaşlarda belgelerin korunmasını kolaylaştırır.
Dijital imza, noter gibi aracı onay süreçlerini ortadan kaldırır. Birçok belgenin manuel olarak imzalanmasında geçen süreyi ortadan kaldırır. Dijital imza ile belgelerinizi toplu olarak imzalamanız mümkündür. İşte Acrobat X’in portföy özelliği bu konuda da büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü bir portföy içindeki alt belgeleri bağımsız olarak imzalayabilir ya da portföyü bir bütün olarak imzalayabilirsiniz. Bir alt belge imzalandığında, belgenin tamamı düzenlemeye karşı kilitlenir ve içeriği koruma altına alınır. Alt belgeleri imzaladıktan sonra, ilgili portföyü sonlandırmak için portföyü imzalayabilirsiniz. Alternatif olarak tüm alt belgelerin içeriğini eş zamanlı olarak kilitlemek için portföyü bir bütün olarak imzalayabilirsiniz.
Tabi diğer avantajlarla karşılaştırıldığında farklı yerde duran bir avantajdan da bahsetmek gerekir. Dijital imza, kurumsal saygınlık açısından da oldukça önemlidir. Bir e-mail içerisinde ekli pek çok dosyayı tek tek karşı tarafa iletip imza almak ya da imzalı kâğıtları kargo ile yollamak yerine, belgeyi ileteceğiniz kurum veya kişiye, Acrobat X ile portföy haline getirdiğiniz ve yasal olarak ıslak imza ile imzalanmış belgelerle aynı kabul edilen bir pdf dosyası göndermek kurumsal saygınlığınız açısından iyi bir çözüm olur.
Yine kağıt dolaşımının ortadan kalkması nedeniyle, yer işgalini de engellemiş olursunuz.  Üstelik ihtiyacınız olan belgeye ulaşmak için Acrobat X’in gelişmiş arama özelliklerini kullanabilir ve bazen saatleri belki günleri alan belge bulma işleminizi birkaç saniyede gerçekleştirebilirsiniz.


Alıntıdır : www.adobegunlugu.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…