Acrobat X ve Dijital İmza

Acrobat X ve Dijital İmza


Gönderdiğiniz elektronik belgelerin sizin gönderdiğiniz şekliyle kaldığından emin misiniz? Belgeye dijital imza eklemek nasıl olur ve yeteri kadar güvenli midir? Elektronik belgeyi gönderdiğiniz kişi, dijital olarak imzalanmış belgeyi, ek bir yazılım satın almadan, sorunsuz olarak açıp okuyabilir mi?
Yeni Acrobat X geliştirilmiş güvenlik özellikleri ile belgelerin dijital veya manuel imzalanması için mükemmel bir çözümdür.
Dijital İmza Nedir?
Ahmet isimli bir kişinin iki adet anahtarı olduğunu düşünelim. Anahtarlardan biri özel anahtardır. Ahmet bu anahtarı kimseye vermemektedir. Diğer anahtar ise açık anahtardır. Ahmet bu anahtarını isteyen herkese vermektedir. Ahmet’in iş arkadaşları açık anahtara rahatlıkla ulaşabilmektedir. Anahtarların kullanım amacı belgeyi şifrelemektir. Yani belge içerisindeki bilgi öylesine karışık hale getirilir ki sadece doğru anahtara sahip olan kişi, o bilgiyi tekrar okunabilir hale getirebilir. Ahmet’in anahtarlarından bir tanesi belgeyi şifrelemek için kullanılırken, diğer anahtarı belgeyi tekrar okunabilir hale getirmek için, yani şifreyi çözmek için kullanılır.


Ahmet özel anahtarı ve Acrobat X sayesinde belgelerine ve diğer verilerine dijital imza ekleyebilir. Dijital imza, Ahmet’in verilerinin içine koyduğu bir nevi mühürdür ve benzerinin oluşturulması teknik olarak çok zordur. Ayrıca dijital imza, imzalanmış veride yapılmış herhangi bir değişikliğin fark edilmesini de sağlar hatta bunu garanti eder.
Elektronik Sertifika ve Nitelikli Elektronik Sertifika Nedir?
Elektronik sertifika, elektronik imzanın doğrulanması için gerekli olan veriyi ve imza sahibinin kimlik bilgilerini içeren elektronik bir kayıttır. Elektronik sertifikalar, kanuna uygun olarak faaliyette bulunan elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından belirli bir ücret karşılığında temin edilir.
Elektronik sertifikalar, atılan imzanın doğruluğunun teyit edilebilmesi için gereklidir.
Acrobat X İle Elektronik İmzanın Kullanımının Sağladığı Avantajların Bazıları Şunlardır.
Öncelikle fiziksel imzayla karşılaştırıldığında, dijital imzalı bir belge oluşturmak çok daha kolaydır. Çünkü belge elektronik haberleşme araçlarıyla iletilmekte, bir doküman takip istemi içinde kullanılabilmekte ve fiziksel olarak aynı yerde olmaya gerek kalmadan imzalanabilmektedir. Düşünün ki, müdürünüze imzalatacağınız belge için onun uygun olduğu zamanı kollamak yerine, mail atmanız yeterlidir. Tabi bu noktada belirtmek isterim ki, fiziksel ortamdan bağımsızlık denince PDF formatı en iyi çözümdür. Dijital imzalı belgeler imzalandıkları programa ihtiyaç duyabilir ya da en azından bir görüntüleyicinin (viewer) kurulmasını isteyebilir. Oysa Acrobat X ile imzalanan belgeleriniz  taşınabilir belge formatındadır. Yani Acrobat X ile imzalanan belgenin açılması için ücret ödeyerek alacağınız bir yazılıma ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınızda ücretsiz olarak yüklü bulunan Acrobat Reader programı, imzalı belgeyi okuyabilmeniz için yeterlidir.
Dijital imzanın avantajlarından biri de dijital olarak imzalanan belgenin, fiziksel ortamdaki gibi yıpratılamaz, yok edilemez oluşudur. Afetlerde, savaşlarda belgelerin korunmasını kolaylaştırır.
Dijital imza, noter gibi aracı onay süreçlerini ortadan kaldırır. Birçok belgenin manuel olarak imzalanmasında geçen süreyi ortadan kaldırır. Dijital imza ile belgelerinizi toplu olarak imzalamanız mümkündür. İşte Acrobat X’in portföy özelliği bu konuda da büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü bir portföy içindeki alt belgeleri bağımsız olarak imzalayabilir ya da portföyü bir bütün olarak imzalayabilirsiniz. Bir alt belge imzalandığında, belgenin tamamı düzenlemeye karşı kilitlenir ve içeriği koruma altına alınır. Alt belgeleri imzaladıktan sonra, ilgili portföyü sonlandırmak için portföyü imzalayabilirsiniz. Alternatif olarak tüm alt belgelerin içeriğini eş zamanlı olarak kilitlemek için portföyü bir bütün olarak imzalayabilirsiniz.
Tabi diğer avantajlarla karşılaştırıldığında farklı yerde duran bir avantajdan da bahsetmek gerekir. Dijital imza, kurumsal saygınlık açısından da oldukça önemlidir. Bir e-mail içerisinde ekli pek çok dosyayı tek tek karşı tarafa iletip imza almak ya da imzalı kâğıtları kargo ile yollamak yerine, belgeyi ileteceğiniz kurum veya kişiye, Acrobat X ile portföy haline getirdiğiniz ve yasal olarak ıslak imza ile imzalanmış belgelerle aynı kabul edilen bir pdf dosyası göndermek kurumsal saygınlığınız açısından iyi bir çözüm olur.
Yine kağıt dolaşımının ortadan kalkması nedeniyle, yer işgalini de engellemiş olursunuz.  Üstelik ihtiyacınız olan belgeye ulaşmak için Acrobat X’in gelişmiş arama özelliklerini kullanabilir ve bazen saatleri belki günleri alan belge bulma işleminizi birkaç saniyede gerçekleştirebilirsiniz.


Alıntıdır : www.adobegunlugu.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme