Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Yeni Nesil Acrobat X Pro Yeni Nesil PDF'lerYeni Nesil Acrobat ile Yeni Nesil PDF

Merhaba arkadaşlar

Adobe’nin zamanla ofislerde doküman standartı haline gelmiş PDF dosyalarının üretimini ve yönetimini Adobe Acrobat programı yapar. Adobe Acrobat programının X koduyla yeni versiyonunu duyurdu. Artık bu yeni nesil Acrobat ile çok daha interaktif ve görsel PDF’ler görebileceğiz.
Öncelikle genel olarak Acrobat ürünlerine bakalım. Bildiğiniz üzere bilgisayarımız normalde PDF dökümanlarını açamıyor. Bu yüzden Adobe Acrobat Reader yani son dönemlerde kısaltılmış adıyla Adobe Reader ücretsiz programını kurmamız gerekmektedir. Adobe Reader ‘da X versiyonuna yükseltildi. Bu program sayesinde bilgisayarınızdaki PDF’leri okuyabilir,işaretleyebilir,kopyalabilir ve hakkınız varsa çıktılar alabilirsiniz.Adobe Acrobat ürün ailesini biraz ayrıntılı inceleyelim. Google’a Adobe Acrobat Product comparison yazarsanız aşağıdaki tablo gelecektir. Adobe Reader X zaten bahsettiğimiz PDF dosyalarını sadece açmaya ve baskı almaya yarayan Adobe’nin internet sitesinden indirilebilinen ücretsiz programdır. Bu makalemde Acrobat X Pro versiyonunu inceleyeceğim. Acrobat X Standart , Pro versiyonundan bazı yeni özelliklerinin kaldırıldığı daha ekonomik bir versiyonudur. Standart versiyonuyla birazdan uygulamalarını göstereceğim PDF içine ses dosyaları,flv video dosyaları gibi multimedya öğeleri ekleyemez,PDF Portfolyu oluşturamaz ve PDF’leri dijital olarak imzalayamazsınız. Acrobat X Suite ise Acrobat X Pro versiyonunu Photoshop CS5,Presenter 7,Captivate 5 , Adobe LiveCycle® Designer ve Adobe Media Encoder’dan oluşan bir paketle 1000 Dolar gibi uygun bir fiyata sattığı bir bundle pakettir.

http://www.adobe.com/products/acrobat/matrix.htmlAdobe Acrobat programı bir çok formatı tek sayfalı veya çok sayfalı PDF’lere çevirebilir.Ayrıca bilgisayarınıza yüklü olan scanner üzerindeki sayfayı direk okuyarak size PDF olarak sunabilir. Bunun için aşağıdaki gibi Create – PDF from Scanner dedikten sonra scanlenecek dökümanın rengine ve parlaklığına göre bir formatta pdf oluşturulabilir.

Ayrıca Acrobat Pro scanlediğiniz dökümanı Recognize Text – In This File adımlarından Edit-LAnguage kısmından eğer Doküman Türkçeyse Türkçe seçerek scanlediğiniz dökümandaki hizalama sorununu giderir ve metinleri seçilebilir,aranabilir ve devamında güncellenebilir hale getirecektir.Acrobat Pro X ile herhangi bir dosyadan PDF oluşturabilirsiniz. Bunun için create-PDF from file seçilir. Buradan sonra neredeyse tüm geçerli dosya formatlarından PDF oluşturabilirsiniz. Ancak mesela birden çok word dosyası,yanında birkaç jpeg ve bir de Excel dosyasından tek pdf yapmak isterseniz Create-Combine Files to Single PDF File sekmesini seçmelisiniz. Aşağıdaki menü gelecektir. Burada addfiles ile dosyaları ekleyebilir ve sıralayabilirsiniz. Önemli olan bazı noktalar,tek PDF dosyası oluşturacaksanız sağ üstteki Single PDF seçili olmalı,daha görsel sunumlu olan PDF Portfolio seçerseniz o dosya için bir layout seçmelisiniz.Sağ altta da kullanılacak görsellerin boyutlarını ayarlayarak PDF dökümanınızın toplam boyutunu düşürebilir veya yükseltebilirsiniz.
Acrobat X Pro’nun önemli yeniliklerinden biri de PDF Portfolio. Bir den çok unsurdan tek PDF yerine onlardan daha görsel bir sunumla PDF Portfolyo yapabilirsiniz. Bunun için Create – PDF Portfolyo dedikten sonra aşağıdaki menü gelecektir,oradan bir taslak seçip dökümanları seçmemiz yeterli olacak. Böylece güncel bir Adobe Reader’ı olan kullanıcı portfolyunuzu çok daha görsel görebilecektir. Buarada swf dosyaları ve videolarda kullanabildiğimizi düşünürsek çok görsel portoflyolar çıkacaktır. Çıkan portfolyoları sağdaki menulerden geliştirip kendinize özel hale getirebiliyorsunuz.Acrobat X versiyonuyla aslında birçok yenilikle birlikte daha da sade ve kullanışlı bir arayüzle geliyor.Artık yukarı menülerden kaybolmadan sağ tarafta ilgili sekme altından istediğiniz tool’a ulaşabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz veya açtığınız PDF dökümanda yapmak istediğiniz temel işlemler sol tarafatki ilk panel olan Tool altında Pages altında toplanmıştır.
Rotate ile sayfanızı belli derecede döndürebilir,Delete ile belli sayfaları silebilir,Extract ile çoklu sayfalardan belli sayfaları çıkararak yeni bir PDF oluşturabilir,Replace ile varolan açık PDF’te belli bir sayfanın yerine başka PDF sayfasını getirebilirsiniz.Crop dökümanı kırpmaya yararken,Split ise belli bir sayfadan sonrasını 2 farklı PDF dosyasına çevirmeye yarar.
Açık olan PDF’e farklı bir dosya formatından bir yeni sayfa oluşturmak için More Insert Options kullanılabilir. Edit Page Design altından tüm PDF dökümanına header veya footer metni,watermark olarak şirketin logosunu veya sayfa numaralandırması ekleyebilir varsa remove ile kaldırabilirsiniz.Adobe Acrobat’ın en önemli özellikleri varolan PDF dökümanlarını editleyebilmesidir. Bunun için Tools altındaki Content kısmını açmalıyız.Bookmark dediğimiz o pdf’in belli sayfalarına gerçek kitaplardaki ayraç koyma gibi bir metin yazabiliyorsunuz ve ona tıklayınca direk o sayfaya gidiyor. Bookmarklara PDF açıkken sağ taraftaki küçük menuden ulaşılıyor. Ayrıca bu PDF’e dosya attachleyebiliyorsunuz,yine o attach’li dosyaya sağdaki küçük menuden ulaşılıyor.
Burada ayrıca en önemlisi belki de PDF dökümanınızdaki yazıları güncelleyebilmeniz için Edit Document Text ile herhangi bir metinin üstüne gidip tıklamanız yeterli.Ancak o metinin yazıldığı fontun mutlaka siz de de yüklü olması şart. Eğer o font yoksa yazıyı bozarak güncelleyebiliyorsunuz.Eğer yine de metinin üzerine Edit Document Text ile gittiğiniz halde yazıyı seçemiyorsanız büyük ihtimal o yazı bir fotoğraf olmuştur.
Edit Object ile PDF dökümanınızda yer alan aşağıdaki gibi görseller üzerinde basit işlemler sağ tıklayarak yapabilirsiniz. Set Clip ile bu görseli maskeleyebilir daha farklı efektler için Edit Page ile eüer yüklüyse Photoshop değilse Paint ile görseli işleyebilirsiniz. Add or Edit Text Box ile yeni bir text box ekleyebilirsiniz.

Add or Edit Interactive Object kısmında ise yazılara link verebilir,basit butonlar ekleyerek bunlara bir işlev kazandırabilrsiniz. Bu işlevlerde print almaktan,bir sayfaya gitmek veya formu kaydetmekte olabilir. Hemen altında da Multimedia kısmından PDF dökümanımıza bir video ,bir ses veya bir flash ve 3D dosyası ekleyebiliriz. Aşağıda video seçtikten sonra ekranda ne boyutta ve nereye geleceğini seçiyoruz,video mutlaka flv,mp4 veya mov uzantılı olmalıdır. Eklendikten sonra aşağıdaki gibi bir önizlemeyle pdf dosyasında direk gözükecektir videomuz.Oynaması için üzerine gelip tıklamak yeterli olacak. Ses olarak mp3 dosyası ekleyebiliyoruz,sesli ebook’larda kullanılan bu uygulama yine üzerine gelip tıklayınca çalışıyor. Aynı şekilde PDF dökümanıyla bir sunum yaparken bir swf dosyasıyla animasyonlarınızı gösterebilir,uygumaları daha rahat gösterebileceğiniz 3 boyutlu 3D dosyalarını da getirebiliyorsunuz.
Adobe Acrobat özellikle dinamik formlar tasarlayarak kağıt baskı ile toplayacağınız anket veya raporları dinamik bir şekilde toplamanızı sağlar. Forms ile böyle formlar tasarlayabilir,Action Wizard ile de bu formlar dolduruldukça nasıl bir işleyiş takip edeceksiniz karar verebilirsiniz.Konumuz dışında olduğundan Acrobat ile formlar kısmından bahsederek geçiyorum.
Protection kısmı ile PDF dökümanlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Mutlaka görmüşsünüzdür bazı PDF’leri açarken şifre sorabilir,bazıları açılınca kopyalanamaz ve print alınamaz. Bunun için Protection-Encrpt-Encrpt with Password diyerek şifreyle bu işlemleri aşağıdaki gibi şifreleri belirleyerek ekleyebilirsiniz.
Encrpt with Certificate ile de dijital sertifika ID’leri girerek sadece o ID’ye sahip user’ların açmalarını sağlayabiliriz. Sign & Certify kısmında da kendi Djital ID’miz varsa onla dökümanı imzalayabiliyoruz.
Acrobat X Pro’nun önemli bir yeniliği de Microsoft rakiplerinin sağladığı çoklu düzenleme yeteneği. Sharepoint tabanlı dosya yönetimi yapan kurumsal şirketlerde tek dosyayı birden çok kullanıcı düzenleyebilmektedir. Word,Excel,XPS dosyaları bu desteği verebilirken PDF veremiyordu. Artık aşağıdaki gibi Sharepoint Server menusunden ortak erişimde duran bir dökümanı Check in olarak çoklu yönetime geçebiliyorsunuz.
Adobe Acrobat X ile yeni nesil çok daha görsel ve geliştirilmesi rahat PDF dökümanlarımız olacak.Siz de bu programı denemek isterseniz www.adobe.com adresinden 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.


Herkese kolaylıklar dilerim.


Alımtıdır : http://ercanaltug.blogspot.com/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…