Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Sosyal Medya ve Seçim Stratejileri

12 Haziran 2011 Seçimlerine yaklaşık olarak 1 ay kala internette gezinirken gözüme çarpan ABD Başkanı B.Obama üzerine Stanford Graduate School of Business’da hazırlanan vaka  (case) çalışmasından esinlenerek bloğumda hem bu konudaki görüşlerimi hemde Obama'nın Case çalışmasını paylaşmak istedim.

Seçim döneminin içinde olduğumuz günlerde adaylar hemen hemen bir yada bir kaç sosyal paylaşım sitelerini kullanarak seçmene ulaşmayı amaçlıyor.
Case Study için TıklayınızPeki bu yolu kullanarak başarıya ulaşmanın yöntemi nedir?
İnternetin sıkça kullanılır hale geldiği ülkemizde adeta yeni bir medya düzeni türemiş oldu.İnsanlar gündemdeki haberleri internet gazetelerinden veya sosyal paylaşım sitelerinden anında öğrenebilmektedirler.Bu kadar yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip sosyal paylaşım siteleri üzerinden seçim çalışması yapmak hiçte mantıksız olarak görülebilecek bir davranış değil.Aksine kolay ve etkili bir biçimde insanlara projelerinizi sunabileceğiniz hızlı hareket etmenizi sağlayan bir platform.Aynı zamanda geribildirimlerede rahatça bakabileceğiniz, potansiyelinizi ölçüp değerlendirebileceğiniz bulunmaz bir fırsat.
En favori olarak Facebook, Twitter ve Youtube'u göz önünde bulundurursak;

Youtube : Adayların konuşmalarını ve projelerini video olarak insanlara sunabileceği oldukça uygun bir ortam ve ulaşılması hedeflenen kitlenin bunlara yorumları ile katılıp katılmadığını öğrenebiliriz.Yada yeni fikirlerin oluşmasına ön ayak olabilir.
Twitter : Takipçileriniz ile mesajlaşmak olarak düşünebiliriz.Sizi takip edenler ile fikir alışverişi içinde olabilirsiniz.
Facebook : Hiç kuşkusuz facebook'u en etkili araç olarak görüyorum.Burada hem video hem görsel olarak hemde ileti olarak takipçilerinizle iletişim halinde olabilirsiniz.Yine takipçilerin size geribildirimde bulunabileceği, yeni fikirlerin ortaya çıkmasında etkili olabilecek bir ortam.Ayrıca insanların isteklerinin ne olduğunu günler süren anketlerden sonra öğrenmek yerine sosyal medyayı kullanarak kısa bir sürede öğrenebilir ve değerlendirmede bulunabilirsiniz.
Bu seçim döneminde yaygın olarak kullanıldığını görmezsek dahi bir sonraki seçim döneminde önemli bir yere sahip olacak sosyal medyanın iyi bir şekilde kullanıldığında her türlü faaliyette başarılı sonuçlara ulaşılabileceği gözüküyor.Özellikle bu alanlarda çoğunluğun olduğu alanları tercih etmek gerekir.Örnek olarak vermek gerekirse ; Barack Obama ve John McCain arasında yaşanan yoğun seçim yarışı sosyal medyada da gerçekleşti ama bu yarışı açık ara Obama kazandı. Dolayısı ile Doğru Sosyal Medya Seçim Stratejileri kullanarak seçimlere gitmek ve seçmene ulaşmak gayet mantıklı ve hiçte zor olmayan bir girişimdir.


Son olarak Obama üzerine Stanford Graduate School of Business’da hazırlanan vaka çalışmasını (case) paylaşmak istiyorum.

 http://www.nuricankaya.com/download/obamacase.pdf

Faydalı olması dileğiyle...

Kaynak : http://www.nuricankaya.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…