Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Girişimcilik Haftası Paneli

Girişimcilik Haftası

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Girişimcilik Zirvesi" konulu panel, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Panelde Yer Alan Konuşmacılar ve Konuşmalarından Kesitler

Panelde; Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Halıcı, RGA Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. sahibi Doç. Dr. Ruhi Gürdal, Suteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, Doğuş Grubu Strateji Başkanı Özlem Denizmen, Medyasyon adlı web sitenin kurucusu ve sosyal medya uzmanı Zorluhan Zorlu birer konuşma yaptı. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Halıcı, yaptığı konuşmada, girişimciliğin önemi ve girişimcide olması gereken özelliklerle ilgili bilgi verdi. Suteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TUSİAD Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Nur Ger ise, Türkiye’de kadın-erkek eşitliği konusunda yaşanan sorunları dile getirerek, bu konuda yaptığı çalışmalardan bahsetti. Ger ayrıcı, 1989 yılında kurduğu ve bugün çok önemli noktaya getirdiği firmasının başarı öyküsünü anlattı. Panelin bir başka konuşmacısı olan RGA Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. Kurucusu Doç. Dr. Ruhi Gürdal da, sıfatsal özellikler açısından kadın-erkek girişimciler ve aile şirketleri konusundaki deneyimlerini konuklarla paylaştı. Doğuş Holding Strateji Bölüm Başkanı Özlem Denizmen ise yaptığı sunumda, girişimci olmaya giden yolları anlatarak, öncelikle yapılması gerekenin doğru ve büyük hedefler  belirlemek olduğunu söyledi. Denizmen, her konuda olduğu gibi girişimci olmak içinde her şeyden önce kendinize ve diğer insanlara karşı samimi olmak gerektiğini ifade ederek, “Para amaç değil, araç olmalıdır” dedi. Panelin son konuşmacısı Medyasyon adlı bir blog kurarak 200 binden fazla kişiye ulaşan Zorluhan Zorlu ise, sosyal medyanın girişimciler için barındırdığı fırsatları anlattı. 

Zorluhan ZORLU - Medyasyon.wordpress.com

Zorluhan ZORLU - Mustafa SAĞLAM
Görevli ve dinleyici olarak katılma fırsatı bulduğum girişimcilik panelinde bütün konuşmacıların deneyimlerinden ve fikirlerinden olabildiğince istifade etmeye çalıştım.  Ancak benimde ilgi alanım olan bilişim konusunda konuşacak olan Sosyal Medya Uzmanı ve Medyasyon Blog sitesinin kurucusu-sahibi Zorluhan ZORLU’nun konuşmasını merakla bekliyordum. Zorluhan ZORLU konuşmasında internetin ve sosyal medyanın girişimci adaylara ne gibi imkanlar sunduğundan bahsetti, çok büyük oluşumların olduğunu bunlardan internet ve sosyal medya aracılığı ile kolayca yararlanılabileceğini söyledi. Büyük sosyal paylaşım sitelerinin kuruluş hikayelerinden bahsetti. Örneğin Twiter’ı kuran ekibin amacının hiç bir zaman ilk düşüncelerinin büyük bir sosyal paylaşım sitesi kurmak olmadığını söyledi. Twitter’ın hikayesinin aslında bir şirketteki iletişim koordinasyonu sağlamak olduğunu ve daha sonrasında bunun şirket içinde yayıldığını, hatta geyik yapılacak kadar ileri gidildiğini,  şirket yöneticilerinin gittikleri her yerde bundan bahsettiklerini ve bu şekilde etkili bir fikir olduğunun farkına varıldığını anlattı. Hatta tasarımını çok önceden kağıt üzerinde hazırlayıp rafa kaldırmışlar daha sonradan proje olarak geliştirmişler. Dikkat çekmek istediği nokta sanırım eksikliklerden yararlanarak problemi çözmek üzere yeni fikirler ve ürünler geliştirmek daima yenilikçi olmaktı. Bu tür girişimlerin çok kısa sürede çok büyük kitlelere ulaştığını dolayısıyla çok etkili olduğundan bahsetti. Sosyal medyanın ileriye dönük nereye gideceği sorusuna; “Daha çok kategorize olmuş bir yapıya bürüneceğini ve hitap edeği kitleyi daha çok belirginleştirecektir.” dedi.  

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…