Microsoft'un yeni sosyal ağı Socl!

Facebook ve Google+'a en ciddi rakip: Microsoft da yeni bir sosyal ağ peşinde...
Microsoft'un yeni sosyal ağı Socl!Microsoft'un bir sosyal ağ üzerinde çalıştığı, yaklaşık 4 ay önce şirketin yanlışlıkla sızdırdığı "Tulalip" adındaki web sitesiyle ortaya çıkmıştı. Microsoft'un o günden bu yana site üzerinde çalıştığı ve ismini "Socl" olarak değiştirdiği ortaya çıktı.

The Verge'den Thomas Houston'ın gözatma şansı bulduğu sitede Metro tasarımı ve arama üzerine yapılan vurgu dikkat çekiyor. Arama çubuğu, durum güncelleme çubuğu gibi çalışıyor ve aradığınız şeyi paylaşmanıza izin veriyor. İlgili sonuçlar Bing'den beslemenize aktarılıyor, bu sayede arkadaşlarınız aramanızı görebiliyor ve yorum yapabiliyor. Öğeleri türüne göre etiketlemeye izin veriliyor ve bu tamamen isteğe bağlı bir işlem. Yani sadece istediğiniz şeyi paylaşıyorsunuz.

Herkese açılacak mı?

Socl'un göze çarpan diğer önemli bir özelliği ise arkadaşlarınıza videolu sohbet yaparken YouTube videolarını seyretmenize izin veren "video party". Bunların yanında sitenin tamamen HTML5'den meydana geldiği de dikkat çekiyor. Kısacası Socl, yeni internetin tüm nimetlerinden faydalanan bir sisteme sahip.

Microsoft'un FUSE araştırma grubuna ait Socl'un herkese açık bir ağ haline gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor. The Verge'e göre Microsoft, yakın zamanda hizmeti davetiye yöntemiyle daha geniş bir kesime sunacak. Eğer böyle olursa, Facebook ve Google+, şimdi olduğu kadar rahat bir biçimde at koşturamayabilir...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme