Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Android'de casus yazılım!

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlardan bilgi aktardığı iddia edilen 'casus' yazılım tüm işlemleri kaydediyormuş

Android'de casus yazılım!
 
Google’ın akıllı telefonlar için ürettiği işletim sistemi Android’deki bir uygulama, kullanıcının her işlemini kaydedip bilinmeyen bir yere gönderiyormuş.

Güvenlik araştırmacısı ve sistem analisti Trevor Eckhart, Carrier IQ şirketi tarafından üretilen bir yazılımın, Android kullanan cep telefonlarındaki komutları kaydettiğini iddia etti. Eckhart'a göre kaydedilen işlemler arasında SMS mesajları, Google aramaları, çağrı trafiği ve numaraları vs. bulunuyor. Ntvmsnbc'nin haberine göre internete 17 dakikalık bir video yükleyen Eckhart, Carrier IQ tarafından üretilen yazılımın tuşlarla komut verilen işlemlerin bilinmeyen yerlere gönderdiğini anlatıyor. Dahası, tüm aramaların yazılım tarafından nasıl kaydedildiğini de gösteriyor.

The Huffington Post'un haberine göre casus yazılım, Android işletim sistemi çalışırken geri planda bilgi toplamayı sürdürüyor ve kullanıcı tarafından durdurulamıyor. Eckhart, yazılımdan kullanıcının hiç bir şekilde haberdar edilmediğini ve ona seçme hakkı verilmediğini söylüyor.

Carrier IQ firmasıysa, söz konusu yazılımın 'cihaz kalitesini artırmak' için kullanılan “teşhis aracı” olduğunu öne sürdü. Firmaya göre yazılımla 'çağrıların neden kesildiği, sinyallerin ne zaman ve nasıl azaldığı, uygulamaların neden zaman zaman çöktüğü ve batarya ömrünü nelerin etkilediği gibi kullanıcı deneyimleri 'öğreniliyor.' Daha önce Eckhart’a karşı yasal işlem başlatmak isteyen firma, Electronic Frontier Foundation adlı dijital haklar kuruluşunun Eckhart'a destek vermesi üzerine geri adım atarak davadan vazgeçmişti.

Android işletim sistemi, başta Samsung olmak üzere, HTC, Motorola, Sony Ericsson gibi üreticilerin bazı modellerinde kullanılıyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…