Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Bilgisayarınızdaki verilerinizi kolayca yedekleyin, arşivleyin!

En büyük sıkıntımızdır, bir sisteme format atılmadan önce MASAÜSTÜ, BELGELERİM, SIK KULLANILANLAR, RESİMLER, VİDEOLAR, KARŞIDAN YÜKLENENLER vs ne bulursak önce -varsa- D sürücümüze yedekleriz sonrada C sürücümüzde ne varsa FORMAT işlemini başlatarak alayına elveda deriz…

Ama ya sonra yine aynı dosyaları yerli yerine taşıyarak kopyalarız yada veryansın ederek o yedekleri yedek klasörümüzde unutur gideriz.

Bu böyle defalarca sürer gider, her seferinde farklı dosyalar, her seferinde birbirinin kopyası olan onlarca dosya ve kaybolan disk alanları.

Haksızmıyım ?


Disk yapılarında genel olarak bilinen bir gerçek daha vardır; C sürücüsü üzerinde ne kadar çok dosya yarat/sil işlemi gerçekleşirse sürücü performansı bir o kadar daha düşer, çünkü İŞLETİM SİSTEMİ C sürücüsü üzerindedir.

O zaman yapılması gereken SİSTEM haricinde, hareketli nitelikteki özel dosyalarımızı farklı sürücü üzerinde barındırmamızdır.

Bu amaçla küçük bir yazılım gerçekleştirdim ve aktif olarak kullanmaktayım. Program XP/Windows7 (32-64bit) ve Active Directory uyumludur.

Yapmakta olduğu işlem D sürücünüzde belirleyecek olduğunuz D:\Evraklar gibi bir klasör altında genel klasör yapısını oluşturarak sistem kayıtlarını bu klasöre yönlendirmektedir.

Bu sayede sisteminizi formatladıktan sonra kullanacak olduğunuz kullanıcı oturumunda programı çalıştırın ve farklı sürücüdeki kök dizininizi yaratarak KLASÖR SEÇ ve HAZIRLA butonuna basınız.

Bu aşamadan sonra program otomatik olarak tüm ayarları yapacak ve oturumunuzu kapatıp açacaktır.

Artık her format işleminizden sonra bu KÖK DİZİNİNİZİ (Örn: D:\Evraklar) göstermeniz oturumunuzun kapatılıp açılmasından sonra onlara ulaşmak için yeterli olacaktır.

Kolay gelsin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…