Cuma, Nisan 29, 2011

Acrobat X ve Dijital İmza

Acrobat X ve Dijital İmza


Gönderdiğiniz elektronik belgelerin sizin gönderdiğiniz şekliyle kaldığından emin misiniz? Belgeye dijital imza eklemek nasıl olur ve yeteri kadar güvenli midir? Elektronik belgeyi gönderdiğiniz kişi, dijital olarak imzalanmış belgeyi, ek bir yazılım satın almadan, sorunsuz olarak açıp okuyabilir mi?
Yeni Acrobat X geliştirilmiş güvenlik özellikleri ile belgelerin dijital veya manuel imzalanması için mükemmel bir çözümdür.
Dijital İmza Nedir?
Ahmet isimli bir kişinin iki adet anahtarı olduğunu düşünelim. Anahtarlardan biri özel anahtardır. Ahmet bu anahtarı kimseye vermemektedir. Diğer anahtar ise açık anahtardır. Ahmet bu anahtarını isteyen herkese vermektedir. Ahmet’in iş arkadaşları açık anahtara rahatlıkla ulaşabilmektedir. Anahtarların kullanım amacı belgeyi şifrelemektir. Yani belge içerisindeki bilgi öylesine karışık hale getirilir ki sadece doğru anahtara sahip olan kişi, o bilgiyi tekrar okunabilir hale getirebilir. Ahmet’in anahtarlarından bir tanesi belgeyi şifrelemek için kullanılırken, diğer anahtarı belgeyi tekrar okunabilir hale getirmek için, yani şifreyi çözmek için kullanılır.

Perşembe, Nisan 28, 2011

Yeni Nesil Acrobat X Pro Yeni Nesil PDF'lerYeni Nesil Acrobat ile Yeni Nesil PDF

Merhaba arkadaşlar

Adobe’nin zamanla ofislerde doküman standartı haline gelmiş PDF dosyalarının üretimini ve yönetimini Adobe Acrobat programı yapar. Adobe Acrobat programının X koduyla yeni versiyonunu duyurdu. Artık bu yeni nesil Acrobat ile çok daha interaktif ve görsel PDF’ler görebileceğiz.
Öncelikle genel olarak Acrobat ürünlerine bakalım. Bildiğiniz üzere bilgisayarımız normalde PDF dökümanlarını açamıyor. Bu yüzden Adobe Acrobat Reader yani son dönemlerde kısaltılmış adıyla Adobe Reader ücretsiz programını kurmamız gerekmektedir. Adobe Reader ‘da X versiyonuna yükseltildi. Bu program sayesinde bilgisayarınızdaki PDF’leri okuyabilir,işaretleyebilir,kopyalabilir ve hakkınız varsa çıktılar alabilirsiniz.


Çarşamba, Nisan 27, 2011

Çizgi-TAGEM ( Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme Merkezi) Yazılım Eğitimleri

Çizgi-TAGEM ( Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme Merkezi) Yazılım Eğitimleri

Uzun süredir takip ettiğim ve 2 adet sertifika aldığım Çizgi-tagem.org un 2011 yaz dönemi yazılım eğitimlerini incelemeye alacağız.


Visual Studio 2010 Temelleri (Mayıs 2011)

Bu eğitim programı yazılımcılar için geliştirilmiştir. Visual Studio 2010 .NET Framework 4, Microsoft firmasının temel yazılım geliştirme görevleri gerçekleştiren bireyler için tasarladığı bir yazılım aracıdır.


Adobe Captivate 5 Temelleri (Haziran, 2011)

Adobe® Captivate programı herkesin hızlı bir şekilde güçlü ve çekici simülasyonlar, yazılım gösterileri ve multimedya bilgisine gerek olmadan senaryo tabanlı eğitimler yaratmasına olanak tanır.MySql Veri Tabanı ve PHP Temelleri (Haziran, 2011)

MYSQL açık veri tabanı ile PHP temelleri eğitim programı yazılımcılar için geliştirilmiştir. PHP, özellikle Web için tasarlanmış olan, sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. Açık kaynak kodlu bir veri tabanı ile donanması dili çok daha efektif kılmaktadır.


AutoCad 2011 Temel Eğitimi (Temmuz 2011)

AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen, tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan ve halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan ve bir Computer Aidet Draffing and Desing(Bilgisayar Destekli Teknik Çizim ve Tasarım) paketidir.


3ds Max 2011 Temel Eğitimi (Ağustos 2011)

3ds Max Autodesk tarafından geliştirilen bir 3D modelleme, Görselleştirme ve Animasyon programıdır. MSDOS ortamında çalışan 3D Studio yazılımının devamı olan 3ds Max'in son sürümü, 2010 yılında çıkan 3ds Max 2011'dir. Bu eğitim programı 3ds Max 2011'in temel özelliklerini ele almaktadır.


Adobe CS5 Web Tasarımı (Ekim 2011)


Çizgi-TAGEM'in gönüllü bilişim öğretmenleri tarafından hazırlanan Adobe CS5 Web Tasarım Eğitimi
Adobe CS5 Grafik Tasarımı (Ekim 2011)


 Çizgi-TAGEM'in gönüllü bilişim öğretmenleri tarafından hazırlanan Adobe CS5 Grafik Tasarım Eğitimi