Kayıtlar

Nisan, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Acrobat X ve Dijital İmza

Resim
Acrobat X ve Dijital İmza
Gönderdiğiniz elektronik belgelerin sizin gönderdiğiniz şekliyle kaldığından emin misiniz? Belgeye dijital imza eklemek nasıl olur ve yeteri kadar güvenli midir? Elektronik belgeyi gönderdiğiniz kişi, dijital olarak imzalanmış belgeyi, ek bir yazılım satın almadan, sorunsuz olarak açıp okuyabilir mi?
Yeni Acrobat X geliştirilmiş güvenlik özellikleri ile belgelerin dijital veya manuel imzalanması için mükemmel bir çözümdür.
Dijital İmza Nedir?
Ahmet isimli bir kişinin iki adet anahtarı olduğunu düşünelim. Anahtarlardan biri özel anahtardır. Ahmet bu anahtarı kimseye vermemektedir. Diğer anahtar ise açık anahtardır. Ahmet bu anahtarını isteyen herkese vermektedir. Ahmet’in iş arkadaşları açık anahtara rahatlıkla ulaşabilmektedir. Anahtarların kullanım amacı belgeyi şifrelemektir.Yani belge içerisindeki bilgi öylesine karışık hale getirilir ki sadece doğru anahtara sahip olan kişi, o bilgiyi tekrar okunabilir hale getirebilir. Ahmet’in anahtarlarında…

Yeni Nesil Acrobat X Pro Yeni Nesil PDF'ler

Resim
Yeni Nesil Acrobat ile Yeni Nesil PDF

Merhaba arkadaşlar

Adobe’nin zamanla ofislerde doküman standartı haline gelmiş PDF dosyalarının üretimini ve yönetimini Adobe Acrobat programı yapar. Adobe Acrobat programının X koduyla yeni versiyonunu duyurdu. Artık bu yeni nesil Acrobat ile çok daha interaktif ve görsel PDF’ler görebileceğiz.
Öncelikle genel olarak Acrobat ürünlerine bakalım. Bildiğiniz üzere bilgisayarımız normalde PDF dökümanlarını açamıyor. Bu yüzden Adobe Acrobat Reader yani son dönemlerde kısaltılmış adıyla Adobe Reader ücretsiz programını kurmamız gerekmektedir. Adobe Reader ‘da X versiyonuna yükseltildi. Bu program sayesinde bilgisayarınızdaki PDF’leri okuyabilir,işaretleyebilir,kopyalabilir ve hakkınız varsa çıktılar alabilirsiniz.


Çizgi-TAGEM ( Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme Merkezi) Yazılım Eğitimleri

Resim
Çizgi-TAGEM ( Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme Merkezi) Yazılım Eğitimleri

Uzun süredir takip ettiğim ve 2 adet sertifika aldığım Çizgi-tagem.org un 2011 yaz dönemi yazılım eğitimlerini incelemeye alacağız.


Visual Studio 2010 Temelleri (Mayıs 2011)

Bu eğitim programı yazılımcılar için geliştirilmiştir. Visual Studio 2010 .NET Framework 4, Microsoft firmasının temel yazılım geliştirme görevleri gerçekleştiren bireyler için tasarladığı bir yazılım aracıdır.


Adobe Captivate 5 Temelleri (Haziran, 2011)Adobe® Captivate programı herkesin hızlı bir şekilde güçlü ve çekici simülasyonlar, yazılım gösterileri ve multimedya bilgisine gerek olmadan senaryo tabanlı eğitimler yaratmasına olanak tanır.MySql Veri Tabanı ve PHP Temelleri (Haziran, 2011)
MYSQL açık veri tabanı ile PHP temelleri eğitim programı yazılımcılar için geliştirilmiştir. PHP, özellikle Web için tasarlanmış olan, sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. Açık kaynak kodlu bir veri tabanı ile donanması dili çok daha ef…