Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Adalet !

 https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTw28FgwtfVmKbOfIsNp6NNjpXd9rxuQG4gdt5NFJD4xY_qXywkKQ

İslamiyet'in doğuşu sırasında gördüğü dirençten dolayı Hz. Muhammed (S.a.v.) Medine'ye göç etti. Orada güçlendikten sonra kurduğu ordu ile Mekke'ye geri döndü. Amacı Mekke'ye girmek ve ordaki insanların taptıkları Kabe'deki batıl putları yok etmekti.

Mekkelileri yenen Hz. Muhammed (S.a.v.) ordusuyla birlikte hemen Kabe'ye gitti. Ancak Kabe kapısında bir problemle karşılaştılar. Mekkeliler... için çalışan bekçi Hz. Muhammed'in (S.a.v.) ve ordusunun Kabe'ye giremeyeceğini söyledi. Ona "Senin ordun savaşı kaybetti" dediler. O'da "Buraya ancak beni öldürdükten sonra girebilirsiniz" dedi. Askerler onu etkisiz hale getirip kenara çektiler ve Kabe'nin anahtarını alıp, kapıyı açtılar. Hz. Muhammed (S.a.v.) ve etrafı Kabe'ye girdi ve tüm putlar kırıldı.

Tam Kabe'den çıkarken Hz. Muhammed'in (S.a.v.) en yakın dostu ve amcası olan Hz. abbas, "Ya Resulallah buranın anahtarını bana ver, buradan ben sorumlu olayım" dedi. Kabe o günkü Müslümanlar için çok önemliydi. Bu günde Kabe islam dünyası için kutsal bir yerdir.

Hz. Muhammed (S.a.v.) etrafına bakındı ve Hz. Abbas'a; "Şu ordusu kaybettiği halde, görevini yapmak için çalışan ve bizi içeri sokmayan bekçiyi getirin" dedi. Bekçiyi Hz. Muhammed'in (S.a.v.) karşısına getirdiler. Hz. Muhammed (S.a.v.) Kabe'nin anahtarını ona uzatarak, "Al bu anahtarı ve bundan sonra bu görevi bizim için yap" dedi. Bu adalet karşısında şaşıran bekçi hem görevi kabul etti, hemde inançlı bir kişi oldu.

Ve Hz. Muhammed (S.a.v.) Hz. Abbas'a ve etrafındakilere şu sözleri söyledi; " Siz de bundan sonra, benim gibi emaneti ehline teslim edin."

Emanetin ehlinde olmadığı bir yönetimde iki önemli problem mevcuttur. Birincisi işinin ehli olmayan bir kişinin hem kendi sorumluluğunda olan işini, hemde yönettiği kaynakları verimli kullanması söz konusu değildir. İkincisi, emanetin ehlinde olmadığı bir yönetimden rahatsız olan gerçek yetenekli kişilerin  verimli çalışmalarının yok olmasıdır.

Russel Herman Conwell | Elmas Tarlaları | Çeviri : Melik Duyar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…