Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

1 Milyar Dolarlık Türk Sanayici Nokia 3310'unu Neden Değiştirmiyor?

Bir sanayici iş adamı düşünün;
  1. İSO’ya göre Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 57. Sırada olan
  2. Yine Özel sektör sıralamasında 51. Sırada olan
  3. Türkiye’nin en çok vergi veren kuruluşları arasında 72. sırada olan
  4. 2000 çalışanı bulunan
  5. Kendi pazarında %75’in üzerinde Pazar payına sahip
  6. Yüze yakın ülkeye ihracatı bulunan
Bir şirketin kurucusu.
Üstelik babadan kalmış bir şirket değil, 1972 yılında babası ve kardeşleriyle birlikte Eminönü’nde bir dükkanda başlamış bir ticaretin bugünkü hali bu.
Bu devasa sanayi şirketinin kuruluşuna ortaokul mezunu olarak imza atan bu sanayici, şirketini büyütürken bir yandan da önce liseyi, sonra üniversiteyi bitirerek 50 yaşından sonra da doktora derecesi alacak kadar da azimli. Üstelik de 50 yaşında bir sanayi devinin kurucusu olarak, derslerini aksatmadan. Yani hakkını vererek.
Yatırımcısı ya da ortağı olmaksızın, halka açılmaksızın bu ölçeğe ulaşmış, 1 milyar USD büyüklüğü aşmış tek Türk şirketi aynı zamanda bu sanayi devi. Daha da büyüyeceği aşikar, sürekli yeni yatırımlarla, yeni pazarlara açılıyor ve bu büyümeyi de yatırım, yatırımcı ya da ortak almadan, kendi öz sermayesiyle sağlıyor.
Sporun ve sporcunun dostu desem, bu dev sanayi kuruluşunun kim olduğunu hemen anlayabilirsiniz.
Fıratpen’den ve kurucusu Nevzat Demir’den bahsediyorum.
Nevzat Demir
İnternette kendisi ile ilgili aradığınızda pek az şey bulabilirsiniz. Mikrofonlara konuşmaz, şov yapmayı pek sevmez. İmaj gibi bir derdi yok ama gerçekten sağlam bir duruşu var.
Aslında bu kadar bilgiyi ardı ardına yazmamın bir nedeni var. Nevzat Demir,  1 milyar USD’ın üstünde bir dev sanayi grubunun sahibi bir sanayici olmasına rağmen, cep telefonunu çıkardığı zaman çok şaşırabilirsiniz. Cebinden gururla çıkardığı cep telefonu Nokia 3310
Gazetelerde defalarca yer edinmiş bu haberi geçtiğimiz günlerde oturup defalarca okudum. Altındaki yorumlara baktım. Ne haberin kaleme alışında, ne de yorumların “yorumlanışındaki” felsefe anlaşılamamıştı.
Belgrad Ormanı’ndaki Pazar koşularımız sırasında Nevzat Demir birdenbire cep telefonunu çıkarttı. Piyasada 20-30 liralar mertebesinde satılan Nokia 3310’u gösterdi.
“Bak” dedi. “Bak, ben bu cep telefonunu 16 yıl önce aldım. Daha da 4 sene kullanacağım. Niye? Çünkü benim 16 yıl önce ürettiğim Fırat markalı pencere tam 20 yıl sapasağlam kalıyor, 20 yıl kullanılıyor. Eğer ürettiğimden daha hızlı tüketirsem, tüketimin elinde oyuncak olurum.
Ya üreterek var olacağız, ya tüketerek yok olacağız.
Garip gelebilir, çok fazla ince hesap yapmış diyebilirsiniz. Ama aslında burada bir cep telefonu ve bir Fırat marka pencerenin çok ötesinde derin bir düşünce sistematiği ve felsefe yatıyor.
Kredi kartları ceplerimize, cüzdanlarımıza özenle yerleştirildi, maaşının 5-10 katına kadar kullanım limiti olan, “borçlu birey”e dönüştürüldük.
Üretimi, sanayi şirketlerinden beklemek, tüketimi kendi üstümüze almak işin kolayı. Ve hiçbir şey için yeterli değil. Ne GSMH için, ne cari açık için, ne temiz bir çevre için, ne de kalkınma için.
Her birimiz bir sanayi kuruluşu gibi davranmadan, üretimimize, tüketimimize, borcumuza, alacağımıza dikkat etmeden, her adımımızı dikkatli atmadan kalkınma mümkün değil.
Nevzat Demir anlayana iyi bir ders veriyor aslında. “Fıratpen nasıl bir üretim devi ise, az tüketerek çok üretiyor ise, ben de bir bireysel üretim deviyim” diyor. “Az tüketir, çok üretirim.
Öğrenci de olsak, çalışan da olsak, ev hanımı da olsak. Tüketimi dengeleyip, bireysel üretimimizi arttırmak geleceğimize, çocuklarımıza olan borcumuzdur, unutmayalım.
Aklımızdan hiç çıkarmayalım, ya tüketerek yok olacağız, ya üreterek var olacağız.


Kaynak : www.omerekinci.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…