80/20 Kuralı – Pareto Prensibi ?


1906 yılında İtalyan Ekonomisti Vilfredo Pareto ülkesindeki zenginliğin insanlar arasında nasil paylaşıldığını merak ediyor ve şunu buluyor: Ülkede Üretilen tüm zenginliğin (katma değerin) 80%’inin sadece en zengin 20%sinin kontrolünde. Vay adi kapitalistler memleketin kaynaklarını sömürüyorlar diyeceğine, aynı çalışmayı İngiltere için de yapıyor. Sonuç aynı. Arkadaşı İngilterede kesmiyor, çalısmayı Fransa ve Almanyada yapıyor. Bingo. Sonuç üç asağı beş yukarı hep aynı çıkıyor.
Wikipediadaki pareto prensibi sayfasına baktım. Dünyadada değisen bir durum yok. Dunyadaki zenginliğin dağılımı aşağıda gösteriliyor.
Bu noktada bu aralar Amerikada “wall streeti işgal et” konulu protestoları hatırlatmak isterim.Amerikada artan işsizlik oranları artık halkı soğa dökecek hale gelmiştir.Biz hep Amerikayı yüksek refah düzeyine sahip bir ülke olarak biliriz. her ne kadar bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için %9- %10 luk işsizlik oranları tipik gelse de ABD gibi bir ülkede halkı sokağa dökebiliyor.Her neyse konumuzdan kopmadanşunu söylemek istiyorum: ABD’de gelirin %99′u sadece ve sadece %1 lik bir kesimin elinde bulunuyor.Son günlerde bu haberleri siz de ekranlardan izliyorsunuzdur.Bu örnekten hareketle pareto ilkesini haırladım ve sizlerle paylaşmak istedim. Şimdi aşağıdaki verilere bir bakalım.Distribution of world GDP 1989
NÜFUSUN DAĞILIMI GELİR
en zengin 20% 82.7%
2.zengin 20% 11.7%
3.zengin 20% 2.3%
4.zengin 20% 1.4%
en fakir 20% 1.2%
Tam Olarak 80/20 kuralı ne?
Yukarıdaki örneğe bakarak bunun sadece bir istatistik bilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sadece istatistiğe sığmayacak bir mantalite. Kısaca açıklamak gerekirse, herhangi bir işte sonuçların 80%’i girdilerin sadece 20%’inin etkisiyle olusuyor. Bu cümleyi okuyorsanız, durun. 2 dakika yukaridaki kalın cümleyi düşünün.
Aslında pareto prensibi, 80/20 kuralı, bayağı iyimser bir tahmin. Çünkü çoğu zaman bu oran 90/10, hatta 95/5 gibi bişey. Burada dikkat etmeniz gereken nokta rakamlar değil, şu: hayatınız boyunca yaptığınız işlerin aslında küçük bir kısmı (20 %) sizin şu andaki başarı, mutluluk, gelir vs.nizin 80% ini belirliyor.
Örnekler:
Betfair.com, dünyanın en buyuk bahis sitelerinden biri, gelirlerinin 90%ini müşterilerinin sadece 10%’unden kazanıyor.
Dünya üzerinde 6700 dil konusuluyor. Bunların sadece 100 tanesi (yasklaşık olarak 1.5 %) dunyadaki insalarin 90% tarafından kullanılıyor.
Amerika dünya nüfusunun sadece 5%’ini olusturur, ama kokain, eroin vs. gibi malumatin neredeyse 50%’i amerikada kullanilir.
Bilim adamlarının 20%’inden az bir kısmı, önemli bilimsel gelismelerin 80%’ini üretir.
Amerikada hırsızların 20% toplam çalınan malların 82%ini götürüyor.
At yarışlarında, jokeylerin sadece 20% yarışların nerdeyse 90%’ini kazanıyor.
80/20 kuralı sizin ne işinize yarar?
Eger herhangi bir alanda sonucların 80%ini, girdilerin sadece 20%i belirliyorsa, yapmanız gereken şey cok basit.
1. önemli olan 20%’lik girdileri bulmak.
2. Zamanınızn büyük kısmını bu 20% üzerinde harcayarak, daha kaliteli sonuçlar almak.
Örnekle aciklayayim:
Elinizdeki websitelerinin son bir aydaki gelilerini bir kağıda yazın, ve bunları yukarıdan aşağiya gelir miktarına göre sıralayın. Bir aylık toplam gelirinizi bulun. Her websitenizin gelirinin toplam gelire oranını bulun. Kısacası aşağıdaki gibi bir tablo oluşturun.
Site Gelir Oran
A 100 40%
B 60 24%
C.. 30 12 %
D…
E…
F….
Toplam gelirinizin 80%’ine karşılık gelen en üstteki siteleri işaretleyin. Mutlaka 80′e denk gelmesine gerek yok. 70-90 arasında olmal. Peki şu ana kadar ne yaptık. Yukarıda yazdığım 1. numaralı madde, yani önemli olan 20%’lik girdileri bulduk. Benim yukarıdaki örneğimde bunlar A, B ve C siteleri. Benim icin en iyi olan şey bundan sonra sadece A,B,ve C siteleri icin uğraşmak, bu da yukarıdaki 2 numaralı madde. D,E,F… gibi siteler yeteri kadar gelir üretmiyor. Bu siteler icin zaman harcayacağıma A,B ve C siteleri için uğrasırım, daha çok para kazanırım.
Aynı analizi kendi işletmeleriniz içindeki farklı mitarlarda gelir getiren ürünleriniz için yapın. 80/20 kuralı hayatın her alanına uyar. Yapmanız gereken 80%’lik sonuçları üreten 20%’lik girdileri bulmak ve onlarn üzerinde odaklanmak. çünkü zamanınızı yiyen 80% aslında size pek fazla getiri sağlamıyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme