Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Gemi limanda güvenlidir ama gemiler limanda beklemek için yapılmaz!

Ne çok konfor meraklısı olduğumuzun farkında mısınız? O kadar garantici olduk ki zengin kız fakir oğlan aşkları bile yaşanmıyor artık. Şansımızı zorlamıyoruz, haddimizi aşmıyoruz.
Olmayacak duaya amin denmez” diye bir atasözümüz var, muhtemelen üşengeç bir atamız tarafından söylenmiş. Zaman kurgusuna göre düşününce böyle düşünce biçimlerinin bize ne kadar zarar verdiğini görmek mümkün.
İşsizlik oranı aldı yürüdü de bizlerin hiç mi kabahati yok? Kendimiz mesleksizleştiğimiz yetmedi, çocuklarımızı da mesleksizleştiriyoruz. Yazları çocuğunuzu çalıştırın önerisinde bulunduğunuz aileden “Ama çocuk bütün sene çalıştı, yazın “3 aycık” dinlenmesin mi?” cevabını alıyorsunuz.
Sanki bütün sene CERN’de deney yaptı, doğal enerji kaynağı keşfetti ya da yeni bir element buldu ufaklık. “Bu çocuk bütün yıl bı kadar yorulduysa evdeki iPad’e yüzlerce oyunu da ben yükledim herhalde.
Ne iş olsa yaparım” ile “Bunca yıl bu işi yapmak için mi okudum” arasına sıkıştı kaldı gençlerimiz. İşe alıma sıfır kilometre, el değmemiş bir tecrübeyle gelen genç arkadaşla rakamları konuşurken “Ama arkadaşım XXCELL 3500 lira maaş ile iş başladı?” demesiyle aslında bir insanın hakkını, değerini arkadaşına XXCELL’in verdiği (o da rivayet) rakam belirlemeye başladığını üzülerek fark ediyorsunuz. “Ben bu rakamı istiyorum çünkü hak ediyorum” demeye dilinin varmaması da üzücü.
Onun, bunun, şunun, öğrencinin, girişimcinin filan değil hata, hepimizin. Nazım Hikmet diyor ya hani, “Kabahat senin, Demeğe de dilim varmıyor ama. Kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!”
Güvenli limanlar peşinde koşmaktan artık vazgeçelim.  Artık öyle kabuğa çekilip de 40 yıl etliye sütlüye dokunmadan yaşama devri kapandı. Aynı yerde kalmak için bile koşmak zorundasın. İyi gitmeyen şey kötü gidiyor, büyümüyorsa küçülüyor. Kendimizi geliştirmiyorsak, zayıflıyoruz. Okumuyorsak, tüketiyoruz.
Güvende hissetmenin tek yolu artık risk almak. Yeniliklere açık olmak, kendini zorlamak, zora koşmak.
Hayaliniz sizi korkutmuyorsa, heyecandan kalbiniz yerinden çıkacak gibi olmuyorsa, yanlış hayaller peşinde koşuyor olabilirsiniz.
Artık kıralım algılarımızın duvarlarını, kendimize her şeyin en kolayını layık görmekten vazgeçelim.
Büyük hayaller kurduğunuzda “Sana mı kaldı? Bir akıllı sen misin? Kendini Süperman filan mı sanıyorsun? Şu neyine yetmiyor?” sorularını soranlardan koşarak uzaklaşın.
Günleri sayma, sayılmaya değer günler yaşa” diyor Muhammed Ali.
Yoksa bir takvimden ne farkı kalır yaşadığımız hayatın?
Muhammed Ali
Kaynak : www.omerekinci.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…