Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama (Örnek Proje Yaparak)

Merhaba,

Bu yazımda sizlere bir süredir videolarını çekmek için çalıştığım Dreamweaver CC ile Php + Mysql ikilisini kullanarak kod yazmadan web yazılımı-sitesi hazırlama video serisini paylaşacağım. Bu video serisi basit bir Teknik Servis Takip yazılımının nasıl yapılacağı konusu baz alınarak hazırlanmıştır. Genel manada veritabanına veri ekleme, güncelleme, silme, verilerimizi sorgulama işlemleri ve kullanıcı giriş- çıkış işlemleri anlatılmıştır.
Şimdiden faydalı olmasını dilerim.







Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama (Örnek Proje Yaparak)
  • WampServer-Navicat Kurulum İnceleme 
  • Web Templates Düzenleme-Dw CC Templates Oluşturma 
  • Dw CC Site Tanımlama-Ayarlar Kullanıcı Giriş Çıkış İşlemleri
  • Dreamweaver CC Eklentilerinin Kurulması-Kullanılması
  • Veritabanı Oluşturma ve Veri Ekleme-Düzenleme-Listeleme-Silme İşlemleri
  • Raporlama İşlemleri
  • Projenin Webe Yüklenmesi
Kullanılan Programlar Hakkında Bilgi

Biliyorsunuz Dreamweaver ile bir web sitesi html-css-php ve başka bazı programlama dillerinde kodlama ve tasarım yapabiliyoruz. Yine Dreamweaver'ın desteklediği PHP+MySQL ikilisini kullanarak kod yazmadan veritabanı işlemlerini ve bazı php fonksiyonları kullanarak dinamik siteler-web yazılımları hazırlayabiliyoruz. Bu manada bazen yetersiz kalsa da bu özellikleri kullanarak hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapabiliyoruz. Bunun yanında video serimizde daha önce hiç Dreamweaver, PHP, MySql çalışmamış kişilere temel ve orta seviye bilgileri verilmektedir. Ayrıca PhpMyadmin ve veritabanlarımızı yönetebileceğimiz Navicat Premium veritabanı yönetim yazılımının kullanımına da değinilmiştir. Tabiki bu işlemleri yaparken bir local sunucu ihtiyacımızı karşılamak içinde Wampserver kurulum ve kullanımına değinilmiştir. En son olarak projemizi webe yüklemek için Hostinger ücretsiz host alarak gerekli ayarlamaların nasıl yapılacağını inceleyerek sitemizi hostumuza yüklemiş ve video serimizi bitirmiş olduk.

Tasarım Hakkında Bilgi

Video serisinde hazır bir Admin Templates kullanıp kendi tercihimize göre düzenleyerek ve responsive yapısını koruyarak ana şablonumuzu oluşturduk. Sonrasında Dreamweaver'ın Templates özelliğini kullanarak bu oluşturduğumuz sayfadan diğer sayfalarımızı türettik. Tabi tasarım açısından Templates içerisinde bootsrap kullanıldığı için bende basit manada bootsrap'ın bazı özelliklerini kullanarak birazda bootsrap kullanımına değinmiş olduk.

Video Serisi Hakkında Bilgi
Video serimizde toplamda 35 video bulunmaktadır. Projenin mantığına göre sıralanmıştır.

Projenin bitmiş Halini İndirebilirsiniz.

https://mega.co.nz/#!z84hzRrb!VtyPbFq-ZLVpdl7k9G1FplmcOq7_rYvTWFBcFfKCqBw

Youtube Oynatma Listesi

http://www.youtube.com/playlist?list=PLtiQOnu1I5QzBBedkVCRe0VtvQNXFAE-r

Başlangıç - Tanıtım Videosu




Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…