Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Başlangıç için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Merhaba,

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için başlangıç düzeyde ne gibi çalışmalar yapabiliriz bunu inceleyeceğiz.

10 liradan başlayan fiyatlarla en kaliteli seo hizmetleri SadeceOn’da! Backlink paketlerinden seo paketlerine, tanıtım yazılarından seo uyumlu makalelere, backlink raporlama hizmetlerinden sözlüklerde ve forumlarda tanıtıma kadar ihtiyaç duyduğun tüm seo çalışmaları SadeceOn’da seni bekliyor! Sen de hemen SadeceOn’a gel ve hem kaliteli hem de uygun seo optimizasyonu fiyatları ile sitenin seo çalışmalarını profesyonellere bırak!

Öncelikle SEO nedir diye cevaplayacak olursak, aslında Arama Motoru Optimizasyonu açılımıyla kavram kendini çok net bir şekilde tanımlıyor.

Peki nedir bu SEO? Bunu arama motorları açısından düşündüğümüzde hedeflenen kelime ve kelime gruplarında üst sıralarda listelenmek olarak anlayabiliriz. Pazarlama açısından konuya baktığımızda ise ürün veya hizmetlerimizi daha çok ilgili kitleye ulaştırmak olarak düşünebiliriz. Bir diğer açıdan bakacak olursak web ortamındaki dijital izimiz ve itibarımızı yönetebileceğimiz uygulamalar bütünüdür de diyebiliriz.Başlangıç düzeyde SEO çalışmalarımızı yapmak için temel olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacak olursak;

İlk olarak sitemiz için temel oluşturan meta etiketlerinin nasıl oluşturacağımıza ve kullanımlarına bakmak için, Google'ın tavsive ettiği kullanımlar için yine Google'ın Yardım Forumundan Faydalanabiliriz.

https://support.google.com/webmasters/answer/79812?hl=tr

Buradaki kullanımlar ve açıklamalar sayesinde sitemiz için temel teşkil eden meta etiket yapılarını uygulayıp arama sonuçlarına yardımcı olabiliriz.
Buraya kadar site için genel manada SEO için yapılması gerekenlere başlangıç düzeyde değindik. Ek olarak yine temel teşkil etmesi açısından içerik girişlerinde de dikkat etmemiz gereken bazı kurallardan bahsetmek istiyorum.

Örneğin;
Bir makale eklediğimizi varsayalım. Takdir edersinizki makalemiz ile başlığı birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Seçeceğimiz fotoğraf ve bu fotoğrafa ait alt  etiketler makale içeriğimiz ile uyumlu olmalıdır. Yine makale etiketlerimiz yani anahtar kelimelerimiz konuyu iyi ve net açıklar biçimde olmalıdır. Dolayısı ile anlatılmak istenen ile aranan arasında doğal bir etkileşim kurulmuş olacaktır.Son olarak Arama Motoru Optimizasyonu için söyleyebileceğim, çalışmalarımızın doğal ve kullanıcı taraflı olmasıdır. Yani içeriğimiz veya sitemiz kullanıcı için bir çözüm sunmalı ki yaptığımız çalışmaların bir devamlılığı olsun. Çeşitli yöntemlerle hit alabilirsiniz ancak kullanıcı için değerli bir içerik sunmadığınızda bunun devamlılığı yoktur. Bu yüzden içerik her zaman için kaliteli olmalıdır.Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…