Entity Framework - Codefirst From Database Yaklaşımı

Merhabalar,

Önceki yazımda Entity Framework Database First yaklaşımını incelemiş ve var olan veritabanımızdan nasıl model oluşturabileceğimizi incelemiştik. Bu yazımızda ise bir diğer yaklaşım olan Code First From Database yaklaşımını irdeleyeceğiz.

Öncelikle oluşturmuş olduğumuz projede Models klasörüne sağ tıklayıp Add New ile yeni öğe ekleyeceğimiz şablonlarımızı açıyoruz. Buradan Data sekmesi altında Entity Data Model seçip uygun isimlendirmeyi yapıyoruz. Ben Northwind veritabanı ile çalışacağım için NorthwindDB olarak isimlendiriyorum. Bu isimlendirme şunun için önemli; codefirst yapısında oluşturulan classları veritabanına yansıttığımız context classımızın adını belirlediği için önemlidir.


Bu işlemden sonra inceleyeceğimiz olan Codefirst From Database seçeneğimizi seçerek ileri diyoruz.


Sonrasında henüz bir veritabanı bağlantısı yapmadığımız için bize bir veritabanına bağlanmamız gereken penceremiz gelir.


Bu menümüzde New Connection butonu yardımı ile veritabanı bağlantısı oluşturacağımız penceremizi açarız. 

Server Name bilgimizi girerek oluşturmuş olduğumuz veritabanını seçeriz. Ben örnek olması açısından Microsoft tarafından dağıtılan Northwind veritabanını kullanacağım. Gerekli işlemi yapıp OK diyerek bağlantımı oluşturuyorum.


 Bağlantımızı oluşturduktan sonra bağlantı cümlemizi ve bunu Web.Config dosyasına kaydedeceğini belirterek İleri diyoruz.

Burada ekstra bir durumu belirtmek istiyorum. Örneğin veritabanı ile çalışırken veritabanında değişiklik yaptınız. Bu durumda ne yapmanız gerekecek?

Öncelikle veritabanına yeni tablo veya tablolara yeni alanlar eklediniz. Bunu codefirst olarak oluşan classlarınıza da yansıtmak için öncelikle classlarımızı tamamen siliyoruz. Sonrasında tekrar yeni model ekle diyerek Codefirts From Database seçeneği ile claslarımızı yeniden oluşturuyoruz.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu NorthwindDB adındaki bağlantı cümlemizi Web.Config dosyamıza tekrar kaydetmemize gerek yok. Dolayısıyla o seçeneğimizi kaldırıyoruz. Ve bu şekilde değişikliklerimizi uyguluyoruz.


Bu bilgilendirme aşamasından sonra biz işlemimize ilk defa yapıyormuş gibi devam ediyorum. İleri dedikten sonra bize veritabanımızdaki tablolarımızı ve viewlarımızı seçebileceğimiz pencere geliyor. Tamamını seçip finish dediğimizde Codefirst mimarisine uygun olarak veritabanımızı classlara çevirmiş oluyoruz.Son olarak baktığımızda Models klasörü altında classlarımız oluştuğunu görüyoruz. Ve bize NorthwindDB adında data context class ımızı ve oluşturulan classların veritabanına set edilfiğini bazı metodların yazıldığını görüyoruz.

Burada Codefirst mimarisini anlamak ve üzerine çalışmalar yapmak için başlangıç yapabilmek için bu oluşan classlar incelenebilir.


Bu şekilde Entity Framework Code First From Database yapısı ile proje geliştirmeye devam edebiliriz.

Faydalı olması dileklerimle..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme