Entity Framework - Database First YaklaşımıMerhaba,

Asp.NET Webform yada Asp.NET MVC projelerimizi geliştirirken Framework olarak Entity Framework kullanımını tercih ettiğimizde karşımıza bazı seçenekler çıkıyor. Bu seçeneklere Entity Framework Veritabanı yaklaşımları-yöntemleri diyebiliriz.

Kısaca Entity Framework Nedir?

.Net platformunda ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. ORM (Object Relational Mapping) ise veritabanı ile nesneye yönelik programlama (OOP) arasındaki ilişkiyi kuran teknolojidir. Yani Entity Framework, nesne tabanlı programlamada veritabanındaki tablolara uygun nesneler oluşturma tekniğidir.

Bu makalemizde bu yaklaşımlardan ilki olan Database First Yaklaşımına değineceğim.


Kısaca bu yaklaşımlara değinecek olursak;
  1. EF Designer From Database : Oluşturmuş olduğumuz veritabanından bize bir model oluşturmamıza olanak sağlayan bu makalede inceleyeceğimiz Database First yaklaşımıdır.
  2. EmtyEF Designer Model : Model First yaklaşımı olarak adlandırabiliriz. Burada bize boş bir model oluşturulur ve biz Entityleri manuel olarak oluşturup veritabanı tarafına yansıtırız.
  3. Emty Code First Model : Bu seçenek de Code Firts yaklaşımına uygun bir şekilde model oluşturmamızı sağlar
  4. Code First From Database : Bu seçeneğimiz ise daha önce çeşitli araçlar yardımıyla çözdüğümüz veritabanından codefirst yapısına çevirme işlemini artık Entity Framework içerisinden yapmamıza olanak sağlayan seçeneğimizdir. Kısaca şöyle diyebiliriz; var olan veritabanımızdan bize codefirst yapısına uygun şekilde class'ları otomatik oluşturan yapımızdır. 


EF Designer From Database yani Database First yapımızı inceleyecek olursak;

Projemiz üzerine yada modelimizi oluşturacağımız klasörümüz üzerine sağ tıklayarak Add New seçeneği Entity Data Model sihirbazına ulaşabiliriz.


Burada Data sekmesi altından Ado.NET Entity Data Model'i seçip isim vererek Add butonuna tıklayarak Modelimizi oluşturmaya başlıyoruz.


Entity Data Model Sihirbazından ilk seçeneğimiz olan EF Designer From Database yani Database First seçiyoruz.


Bu aşamada veritabanı bağlantımızı New Connection butonu yardımıyla yapıyoruz. Connection String kısmında bağlantı cümlemizi incelyebiliriz. Ayrıca Save connection string in Web.Config işaretleyerek belirttiğimiz isim ile Web.Config dosyamıza bağlantı cümlemizi ekliyoruz.


Bu aşamada ise bize veritabanımızdaki tablolarımızı var ise viewlarımızı seçerek modelimizin oluşması için Finish butonuna tıklıyoruz.

Bu işlem sonrasında modelimiz veritabanında oluşturduğumuz özellikler ve ilişkiler dahilinde oluşmuş oluyor. Modelimizin son görüntüsü de aşağıdaki gibidir.

Bu makalede Entity Framework Veritabanı Yaklaşımlarına giriş yaparak Database First Yaklaşımını inceledik. Faydalı olması dileklerimle...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri