Asp.NET MVC JQuery DataTable Grid Kullanımı

Resim
Merhaba,
Bu videomuzda Asp.NET MVC projelerimizde verilerimizi hızlıca listeleyebileceğimiz, arama yapacağımız ve sıralayabileceğimiz basit ama hızlı bir çözüm olan JQuery Datatables kullanımını inceleyeceğiz. Öncelikle yeni bir Asp.NET MVC projesi açarak Northwind veritabanına bağlantı sağladık. Modelimizi oluşturduktan sonra veritabanımızdaki Satışlar tablomuzdaki verilerimizi HomeController içerisindeki Index action ile listeledik. sonrasında Nuget üzerinden JQuery Datatables projemize dahil ettik. Layout içerisine referanslarımızı ekleyerek index.cshtml dosamız içerisinde ilgili tablomuz için DataTabel fonksiyonumuzu tetikledik. Son olarak ise Datatable için Türkçe dil desteğini nasıl etkinleştireceğimizi inceleyerek videomuzu sonlandırdık.
İyi seyiler ve öğrenmeler dilerim.

#aspmvcnet #mvc #jquery #datatable #jquerydatatables


Entity Framework - Database First YaklaşımıMerhaba,

Asp.NET Webform yada Asp.NET MVC projelerimizi geliştirirken Framework olarak Entity Framework kullanımını tercih ettiğimizde karşımıza bazı seçenekler çıkıyor. Bu seçeneklere Entity Framework Veritabanı yaklaşımları-yöntemleri diyebiliriz.

Kısaca Entity Framework Nedir?

.Net platformunda ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. ORM (Object Relational Mapping) ise veritabanı ile nesneye yönelik programlama (OOP) arasındaki ilişkiyi kuran teknolojidir. Yani Entity Framework, nesne tabanlı programlamada veritabanındaki tablolara uygun nesneler oluşturma tekniğidir.

Bu makalemizde bu yaklaşımlardan ilki olan Database First Yaklaşımına değineceğim.


Kısaca bu yaklaşımlara değinecek olursak;
  1. EF Designer From Database : Oluşturmuş olduğumuz veritabanından bize bir model oluşturmamıza olanak sağlayan bu makalede inceleyeceğimiz Database First yaklaşımıdır.
  2. EmtyEF Designer Model : Model First yaklaşımı olarak adlandırabiliriz. Burada bize boş bir model oluşturulur ve biz Entityleri manuel olarak oluşturup veritabanı tarafına yansıtırız.
  3. Emty Code First Model : Bu seçenek de Code Firts yaklaşımına uygun bir şekilde model oluşturmamızı sağlar
  4. Code First From Database : Bu seçeneğimiz ise daha önce çeşitli araçlar yardımıyla çözdüğümüz veritabanından codefirst yapısına çevirme işlemini artık Entity Framework içerisinden yapmamıza olanak sağlayan seçeneğimizdir. Kısaca şöyle diyebiliriz; var olan veritabanımızdan bize codefirst yapısına uygun şekilde class'ları otomatik oluşturan yapımızdır. 


EF Designer From Database yani Database First yapımızı inceleyecek olursak;

Projemiz üzerine yada modelimizi oluşturacağımız klasörümüz üzerine sağ tıklayarak Add New seçeneği Entity Data Model sihirbazına ulaşabiliriz.


Burada Data sekmesi altından Ado.NET Entity Data Model'i seçip isim vererek Add butonuna tıklayarak Modelimizi oluşturmaya başlıyoruz.


Entity Data Model Sihirbazından ilk seçeneğimiz olan EF Designer From Database yani Database First seçiyoruz.


Bu aşamada veritabanı bağlantımızı New Connection butonu yardımıyla yapıyoruz. Connection String kısmında bağlantı cümlemizi incelyebiliriz. Ayrıca Save connection string in Web.Config işaretleyerek belirttiğimiz isim ile Web.Config dosyamıza bağlantı cümlemizi ekliyoruz.


Bu aşamada ise bize veritabanımızdaki tablolarımızı var ise viewlarımızı seçerek modelimizin oluşması için Finish butonuna tıklıyoruz.

Bu işlem sonrasında modelimiz veritabanında oluşturduğumuz özellikler ve ilişkiler dahilinde oluşmuş oluyor. Modelimizin son görüntüsü de aşağıdaki gibidir.

Bu makalede Entity Framework Veritabanı Yaklaşımlarına giriş yaparak Database First Yaklaşımını inceledik. Faydalı olması dileklerimle...Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri