Asp.NET MVC JQuery DataTable Grid Kullanımı

Resim
Merhaba,
Bu videomuzda Asp.NET MVC projelerimizde verilerimizi hızlıca listeleyebileceğimiz, arama yapacağımız ve sıralayabileceğimiz basit ama hızlı bir çözüm olan JQuery Datatables kullanımını inceleyeceğiz. Öncelikle yeni bir Asp.NET MVC projesi açarak Northwind veritabanına bağlantı sağladık. Modelimizi oluşturduktan sonra veritabanımızdaki Satışlar tablomuzdaki verilerimizi HomeController içerisindeki Index action ile listeledik. sonrasında Nuget üzerinden JQuery Datatables projemize dahil ettik. Layout içerisine referanslarımızı ekleyerek index.cshtml dosamız içerisinde ilgili tablomuz için DataTabel fonksiyonumuzu tetikledik. Son olarak ise Datatable için Türkçe dil desteğini nasıl etkinleştireceğimizi inceleyerek videomuzu sonlandırdık.
İyi seyiler ve öğrenmeler dilerim.

#aspmvcnet #mvc #jquery #datatable #jquerydatatables


Etkili Programlama Dilleri ve Kısaca Bilgiler

Merhaba,
Bu yazımda sizlere etkili, sıklıkla kullanılan ve gelişmesi bakımından hızla ilerleyen bazı programlama dillerini ve bu diller hakkında kısa bilgileri paylaşacağım.1. Java

Kısaca: Java, 1990’lardan beri var olan bir bilgisayar programlama dilidir. Açık kaynak olma dili olmasından dolayı, herkesin özgürce kullanabileceği anlamına gelir. Şu anda Oracle Corporation tarafından sahibi ve bakımı yapılmaktadır. Java, herhangi bir cihazda çalışabilen bir dil olacak şekilde tasarlanmıştır; bunun sonucu olarak bu dil bilgisayarlar, birinci sınıf telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılmaktadır.
Neden öğrenmeliyim: Java en çok talep gören programlama dillerden biridir. Büyük ve küçük işletmeler, bu dilde yazılmış uygulamalarla desteklenmektedir. Bu, yenilikçi bir ticari yazılım türü fikriniz varsa, Java muhtemelen sizin için en iyi dildir demektir. Aynı şey, yeni bir Android uygulaması için harika bir fikriniz varsa da bu durum geçerlidir. Çünkü Java, Android geliştiricileri arasında tercih edilen dildir.
Uygulamalar ve örnekler: Angry Birds, Temple Run ve Candy Crush Saga gibi en popüler Android uygulamalarının çoğu Java ile yazılmıştır. Aynı durum, havayollarının, devlet kurumlarının ve Fortune 500 şirketlerinin her gün kullandığı özel işletme yazılımlarının çoğu için de geçerlidir.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Çok yaygın olarak kullanılan bir dil olduğu için, şirketler Java programcılarını birçok farklı iş unvanı altında çalıştırıyor. Çözüm geliştirici, JEE uygulama geliştiricisi, yazılım mühendisi ve kıdemli java geliştiricisi  gibi Java kullanan kişilere verilen ünvanlardır.. EBay, JP Morgan ve Google gibi şirketler kolayca üretken Java programcılarını işe alıyorlar.

2. C

c-red
Kısaca: Programlama ile uğraşan birçok kişi C‘yi bütün modern dillerin dedesi olarak görüyorlar. Bu durum 2 nedenden kaynaklıdır. Birincisi, bilgisayarların tüm oda büyüklüğünde olduğu 1970 yıllarda geliştirilmesi. İkincisi, günümüzde Java, C ++ ve Python gibi dillerin çoğu doğrudan C’nin etkisinde kalmaktadır. C yaşına rağmen hala yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da bu yoğun kullanımı kalıcı olacaktır.
C mümkün olduğunca az bellek kullanmayı amaçlayan bir prosedür uygular.
Neden öğrenmeliyim: En iyi bilgisayar programcıları birden fazla biliyorlardır. Birden fazla dil öğrenmeyi düşünüyorsanız, C’ye bakmak iyi bir fikirdir. C’den başlamak bazıları için oldukça ivmeli bir şekilde artan öğrenme eğrisi sağlar. C öğrendikten sonra Objective C, C++, PHP ve daha birçok modern dili seçmek çok daha kolay olacaktır.
Uygulamalar ve örnekler: Şimdiye kadar fark etmiş olduğunuz gibi, C oldukça güçlü bir dildir, bu şekilde tasarlanmıştır. C’nin gücü sayesinde, yazılımınız üzerinde mutlak kontrole ihtiyaç duyduğunuzda mükemmel bir dildir. Bu yüzden Windows, OSX ve Linux gibi bugünün en popüler işletim sistemlerinin omurgası budur. Hemen hemen tüm bilgisayarlaştırılmış cihazların tamamı veya bir kısmı C’de yazılmıştır. Mikrodalgalar, uzaktan kumandalar ve hesap makinesinden veritabanlarına ve uzay mekiği kontrollerine kadar birçok alanda C dilinin kullanımı mevcuttur.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Yukarıda da belirtildiği gibi, C’nin daha uzun yıllar ayakta duracağı bilinen bir gerçek. Sonuç olarak, C programcıları için iyi işler her zaman mevcut olacaktır. C’de program uygulayan insanlar, işletim sistemi programcısı, bilimsel programcı veya sistem programcısı gibi meslek sahiplerine sahip olabilirler.

3. C++

c
Kısaca: Tüm amaçlar için C++,  C’den daha fazla özelliğe sahiptir. Bu teknolojilerin her ikisi de genel amaçlı diller olarak kabul edilirken, C genellikle işletim sistemleri gibi “makineye yakın” yazılımlar için kullanılırken, C ++ genellikle muhasebe yazılımı veya video oyun motorları gibi daha üst düzey uygulamalar için kullanılmaktadır.
Neden öğrenmeliyim: Web tarayıcıları, bilgisayar grafik sürücüleri ve finansal ticaret algoritmaları gibi büyük yazılım projeleri için C++ genellikle ilk seçenektir. Bu dil, C’nin kolaylıkla desteklemediği nesneye yönelik programlama(OOP) denilen bir özelliği ekler. Bu nedenle, C ++, C’nin aşırı derecede zor ya da çok fazla zaman harcayacağı bir görev için daha uygun olabilir.
Uygulamalar ve örnekler: Call of Duty, Halo ve Fifa gibi günümüzün en popüler video oyunlarının çoğunu destekleyen motorlar C++ ile yazılmıştır. Ayrıca Pixar, Disney ve DreamWorks gibi büyük bütçeli bilgisayar animasyon stüdyoları, animasyon yazılımlarında bir miktar C ++ kullanıyorlar. C++, dayanıklılığı ve hızı nedeniyle, Wall Street firmalarının binlerce hisse ticaretini, saniye bazında kesintiye uğratan tescilli yüksek frekanslı ticaret algoritmalarını yazmak için de kullanılır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Grafik kullanıcı arayüzü geliştiricisi, oyun geliştiricisi ve animasyon programcısı, C++ geliştirme işi arayan insanlar için ortak iş başlıklarıdır. Activision, Bank of America ve Pixar Studios, şirket içi yazılım geliştirmeye yardım etmek için yetenekli C++ programcıları arayan başlıca şirketlerdir.

4. C#

csharp
Kısaca: C#, 2000’lerin başında geliştirilen bir programlama dilidir. Microsoft ürünleri için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştı. C#, standart Windows yazılımı ve sunucu tarafı web uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir. Bu dil, Microsoft’un .NET ailesinin bir parçasıdır.
Neden öğrenmeliyim: Windows’a özgü uygulamaları geliştirmek veya bir Windows sunucusunda çalışacak bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız, C# iyi bir seçimdir. Her ne kadar Php veya Java kadar popüler olmasa da C#, popülaritesini her yıl başlangıcından bu yana zamanla artırıyor.
Uygulamalar ve örnekler: C#, Microsoft tarafından ürünlerini çalıştırmak üzere tasarlandığından, Bing ve MSN gibi web uygulamalarının onu kullandığını güvenle söyleyebiliriz. C#, Windows Phone işletim sistemi için cep telefonu uygulamaları yapmak için de kullanılır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: .NET programcısı işe almak isteyen birçok şirket, uzman geliştiriciler yerine tam yığını arıyor. Tam yığın geliştiricileri, bir projenin her alanına ön uçtan(front end) arka uca katkıda(back end) bulunabilir. Bu, C# pozisyonlarının mevcut olduğu anlamına gelir, ancak birden fazla .NET dilini biliyorsanız daha cazip olursunuz.

5. Pyhton

python
Kısaca: Python, 1990’larda ilk kez ortaya çıkan genel amaçlı bir dildir. Bu dil son derece okunakalı olup yeni başlayanlar için kolaylaştırılmış olarak tasarlanmıştır. Göreceli olarak küçük öğrenme eğrisine rağmen, güç, bilimsel hesaplama, web geliştirme ve 3D rendering gibi çok güzel şeyler yapmaya devam ediyor.
Neden öğrenmeliyim: Python, programlama mantığı kazanma açısında kolaylık sağlar. Python öğrenmek diğer dillere nazaran daha kolaydır. Sıkmaz, kodların arasında sizleri bunaltmaz dostane bir dildir. Bu dil size zaman kazandırabilir. Şöyle ki C ile bir hafta uğraşarak yazabileceğiniz bir programı Python ile bir günde yazmanız mümkün olabilir. Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda çalışmalar yürütebilirsiniz.
Uygulamalar ve örnekler: Instagram, YouTube ve Reddit, Python’ın neler yapabileceğine dair örneklerdir. Bu uygulamalar çok büyük hale geldiğinden, şu anda çok daha fazla teknoloji kullanılıyor ancak Python bu siteleri başlangıcında önemli bir rol oynamıştır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek ünvanları: Bu tür programcılara ihtiyaç duyan meslek unvanları / şirketleri: Python pek çok farklı durumda kullanışlı olduğu için; Hemen hemen her pazarda iş olanakları bulunmaktadır. veri analisti, ağ güvenliği geliştiricisi, web gygulama geliştiricisi ve uzay teknolojisinde gibi yayınlar ortaktır. Google ve YouTube gibi şirketler her zaman bir numaralı Python programcıları arıyorlar. Aynı zamanda Nasa’da da python programlama dilinin kullanılmaktadır.
Alıntı linki : https://webmaster.kitchen/2017de-adindan-soz-ettirecek-5-programlama-dili-1/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri