Yazılım Öğrenmelisin! Peki Nasıl?
Merhabalar,

Yeni şeyler öğrenmek ilk zamanlar heyecanlı olsa da sonraya doğru biraz sıkıcı olabiliyor. Bu öğreneceğiniz şeye göre değişebilir belki, bence çoğunlukla böyle oluyor. Tabi burada devreye bireysel olarak kararlılığınız giriyor. Kararlı bir kişiliğe sahipseniz çalışmalarınızı adım adım yürütürsünüz, vazgeçmezsiniz. Kimi zamanlar ara vermek zorunda kalabilirsiniz ancak irtibatı asla koparmazsınız.

Hayatımızda her ne yapacaksak bunu planlı bir stratejiye dayalı olarak yaparız. Bazen yazılı ve belli bir ajandası olabilir çoğu zaman ise zihnimizdedir. Ancak insanız unutkan olduğumuz için bir ajanda ve çalışma takvimi belirlememiz öğrenmemizi ve öğrenme şevkimizi arttıracaktır. Ayrıca kendinizi ölçümleme imkanı da bulacaksınız.

Bir yazılım dili öğrenmeye başlıyoruz!

Öğrenmek istediğiniz yazılım dili, platformu yada kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsanız öncelikle o alanın gerekliliklerini genel manasıyla bir öğrenmenizi tavsiye ederim. Örneğin; Web yazılım uzmanı olmak istiyorsunuz. Web tarafında hangi diller kullanılıyor. Popüler olanlar hangileri, Piyasa da tercih edilen hangisi ya da sizin için önemli olan metrik ne ise onu iyice araştırmanızı öneririm. Nerede araştıralım diye sormayın. Bu yazıyı nereden bulup okuduysanız orada derim.

Öğrenmek istediğiniz platform belirlendi, bunun için öğrenmeniz gereken diller kütüphaneler vesaire netleşti ve olay öğrenmeye geldi. Asla ertelemeyin. Sonra başlarım, yarın başlarım gibi cümleler ile kendinizi kandırmayın. Başlayın... Öğrenme işi yürümek gibidir. Yürürsünüz ve varmak istediğiniz yere evet yorularak varırsınız. Ancak hedefe varmışsınızdır. Çalışmanızı mutlaka zaman planlaması yaparak gerçekleştirin. Çalıştığınız halde bir şey anlamıyorum hissine kapılırsanız, pes etmeyin çünkü aslında o anda siz fark etmeseniz de zihninizde öğrendikleriniz depolanıyor. Gerekirse çalışmayı 1 tur tamamlayın tekrar baştan alın. Yada 1 turdan sonra proje ile öğrendiklerinizi pekiştirme yolunu da seçebilirsiniz.

Yeni bir bilgi öğrenme işini yazılım özelinde düşündüğümüzde isterseniz ilk olarak kaynak olarak neler kullanılabilir bunları inceleyelim.

Bu süreçte kaynak olarak eğitim videoları ki youtube.com sizin için bir derya, diğer eğitim platformları, konu ile ilgili bloglar, kitaplar ve sosyal medya aracılığı ile tanışacağınız bu alandaki kişiler ile öğrenme işleminizi sürdürebilirsiniz.

Başarılı olmanız dileklerimle...
Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme