Çarşamba, Şubat 22, 2017

Yazılım Öğrenmelisin! Peki Nasıl?
Merhabalar,

Yeni şeyler öğrenmek ilk zamanlar heyecanlı olsa da sonraya doğru biraz sıkıcı olabiliyor. Bu öğreneceğiniz şeye göre değişebilir belki, bence çoğunlukla böyle oluyor. Tabi burada devreye bireysel olarak kararlılığınız giriyor. Kararlı bir kişiliğe sahipseniz çalışmalarınızı adım adım yürütürsünüz, vazgeçmezsiniz. Kimi zamanlar ara vermek zorunda kalabilirsiniz ancak irtibatı asla koparmazsınız.

Hayatımızda her ne yapacaksak bunu planlı bir stratejiye dayalı olarak yaparız. Bazen yazılı ve belli bir ajandası olabilir çoğu zaman ise zihnimizdedir. Ancak insanız unutkan olduğumuz için bir ajanda ve çalışma takvimi belirlememiz öğrenmemizi ve öğrenme şevkimizi arttıracaktır. Ayrıca kendinizi ölçümleme imkanı da bulacaksınız.

Bir yazılım dili öğrenmeye başlıyoruz!

Öğrenmek istediğiniz yazılım dili, platformu yada kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsanız öncelikle o alanın gerekliliklerini genel manasıyla bir öğrenmenizi tavsiye ederim. Örneğin; Web yazılım uzmanı olmak istiyorsunuz. Web tarafında hangi diller kullanılıyor. Popüler olanlar hangileri, Piyasa da tercih edilen hangisi ya da sizin için önemli olan metrik ne ise onu iyice araştırmanızı öneririm. Nerede araştıralım diye sormayın. Bu yazıyı nereden bulup okuduysanız orada derim.

Öğrenmek istediğiniz platform belirlendi, bunun için öğrenmeniz gereken diller kütüphaneler vesaire netleşti ve olay öğrenmeye geldi. Asla ertelemeyin. Sonra başlarım, yarın başlarım gibi cümleler ile kendinizi kandırmayın. Başlayın... Öğrenme işi yürümek gibidir. Yürürsünüz ve varmak istediğiniz yere evet yorularak varırsınız. Ancak hedefe varmışsınızdır. Çalışmanızı mutlaka zaman planlaması yaparak gerçekleştirin. Çalıştığınız halde bir şey anlamıyorum hissine kapılırsanız, pes etmeyin çünkü aslında o anda siz fark etmeseniz de zihninizde öğrendikleriniz depolanıyor. Gerekirse çalışmayı 1 tur tamamlayın tekrar baştan alın. Yada 1 turdan sonra proje ile öğrendiklerinizi pekiştirme yolunu da seçebilirsiniz.

Yeni bir bilgi öğrenme işini yazılım özelinde düşündüğümüzde isterseniz ilk olarak kaynak olarak neler kullanılabilir bunları inceleyelim.

Bu süreçte kaynak olarak eğitim videoları ki youtube.com sizin için bir derya, diğer eğitim platformları, konu ile ilgili bloglar, kitaplar ve sosyal medya aracılığı ile tanışacağınız bu alandaki kişiler ile öğrenme işleminizi sürdürebilirsiniz.

Başarılı olmanız dileklerimle...
Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.

Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.

Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorum
  • Asp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.
  • Bu teorik bilgi toplama işleminiz Asp.NET MVC yapısı yani Model View Controller nedir gibi ifadeler ile karşınıza çıkacak kaynakları inceleyebilirsiniz.
  • Bu aşamadan sonra karşınıza veritabanı ve bizimde projede kullandığımız ORM (Object Relational Mapping) olan yani işlerimizikolaylaştıracak olan Entity Framework'ü araştırıp teorik bilgiyi öğrenebilirsiniz.
  • Bu aşamaları da geçtikten sonra artık bu video serisiyle ilk projenizi yapmaya başlaybilirsiniz.
Ve unutmayınız ki öğrenme süreklilik isteyen bir iştir. Bunun için devamlılık esastır. Bu devamlılığı da kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre belirleyerek şekillerndirebilirsiniz.

Son olarak Makale Ekleme Resim Yükleme ve Boyutlandırma videosu ile veda ediyorum. Görüşmek üzere..


Pazartesi, Şubat 20, 2017

Entity Framework - Codefirst From Database Yaklaşımı

Merhabalar,

Önceki yazımda Entity Framework Database First yaklaşımını incelemiş ve var olan veritabanımızdan nasıl model oluşturabileceğimizi incelemiştik. Bu yazımızda ise bir diğer yaklaşım olan Code First From Database yaklaşımını irdeleyeceğiz.

Öncelikle oluşturmuş olduğumuz projede Models klasörüne sağ tıklayıp Add New ile yeni öğe ekleyeceğimiz şablonlarımızı açıyoruz. Buradan Data sekmesi altında Entity Data Model seçip uygun isimlendirmeyi yapıyoruz. Ben Northwind veritabanı ile çalışacağım için NorthwindDB olarak isimlendiriyorum. Bu isimlendirme şunun için önemli; codefirst yapısında oluşturulan classları veritabanına yansıttığımız context classımızın adını belirlediği için önemlidir.


Bu işlemden sonra inceleyeceğimiz olan Codefirst From Database seçeneğimizi seçerek ileri diyoruz.


Sonrasında henüz bir veritabanı bağlantısı yapmadığımız için bize bir veritabanına bağlanmamız gereken penceremiz gelir.


Bu menümüzde New Connection butonu yardımı ile veritabanı bağlantısı oluşturacağımız penceremizi açarız. 

Server Name bilgimizi girerek oluşturmuş olduğumuz veritabanını seçeriz. Ben örnek olması açısından Microsoft tarafından dağıtılan Northwind veritabanını kullanacağım. Gerekli işlemi yapıp OK diyerek bağlantımı oluşturuyorum.


 Bağlantımızı oluşturduktan sonra bağlantı cümlemizi ve bunu Web.Config dosyasına kaydedeceğini belirterek İleri diyoruz.

Burada ekstra bir durumu belirtmek istiyorum. Örneğin veritabanı ile çalışırken veritabanında değişiklik yaptınız. Bu durumda ne yapmanız gerekecek?

Öncelikle veritabanına yeni tablo veya tablolara yeni alanlar eklediniz. Bunu codefirst olarak oluşan classlarınıza da yansıtmak için öncelikle classlarımızı tamamen siliyoruz. Sonrasında tekrar yeni model ekle diyerek Codefirts From Database seçeneği ile claslarımızı yeniden oluşturuyoruz.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu NorthwindDB adındaki bağlantı cümlemizi Web.Config dosyamıza tekrar kaydetmemize gerek yok. Dolayısıyla o seçeneğimizi kaldırıyoruz. Ve bu şekilde değişikliklerimizi uyguluyoruz.


Bu bilgilendirme aşamasından sonra biz işlemimize ilk defa yapıyormuş gibi devam ediyorum. İleri dedikten sonra bize veritabanımızdaki tablolarımızı ve viewlarımızı seçebileceğimiz pencere geliyor. Tamamını seçip finish dediğimizde Codefirst mimarisine uygun olarak veritabanımızı classlara çevirmiş oluyoruz.Son olarak baktığımızda Models klasörü altında classlarımız oluştuğunu görüyoruz. Ve bize NorthwindDB adında data context class ımızı ve oluşturulan classların veritabanına set edilfiğini bazı metodların yazıldığını görüyoruz.

Burada Codefirst mimarisini anlamak ve üzerine çalışmalar yapmak için başlangıç yapabilmek için bu oluşan classlar incelenebilir.


Bu şekilde Entity Framework Code First From Database yapısı ile proje geliştirmeye devam edebiliriz.

Faydalı olması dileklerimle..

Pazar, Şubat 19, 2017

Entity Framework - Database First YaklaşımıMerhaba,

Asp.NET Webform yada Asp.NET MVC projelerimizi geliştirirken Framework olarak Entity Framework kullanımını tercih ettiğimizde karşımıza bazı seçenekler çıkıyor. Bu seçeneklere Entity Framework Veritabanı yaklaşımları-yöntemleri diyebiliriz.

Kısaca Entity Framework Nedir?

.Net platformunda ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. ORM (Object Relational Mapping) ise veritabanı ile nesneye yönelik programlama (OOP) arasındaki ilişkiyi kuran teknolojidir. Yani Entity Framework, nesne tabanlı programlamada veritabanındaki tablolara uygun nesneler oluşturma tekniğidir.

Bu makalemizde bu yaklaşımlardan ilki olan Database First Yaklaşımına değineceğim.


Kısaca bu yaklaşımlara değinecek olursak;
  1. EF Designer From Database : Oluşturmuş olduğumuz veritabanından bize bir model oluşturmamıza olanak sağlayan bu makalede inceleyeceğimiz Database First yaklaşımıdır.
  2. EmtyEF Designer Model : Model First yaklaşımı olarak adlandırabiliriz. Burada bize boş bir model oluşturulur ve biz Entityleri manuel olarak oluşturup veritabanı tarafına yansıtırız.
  3. Emty Code First Model : Bu seçenek de Code Firts yaklaşımına uygun bir şekilde model oluşturmamızı sağlar
  4. Code First From Database : Bu seçeneğimiz ise daha önce çeşitli araçlar yardımıyla çözdüğümüz veritabanından codefirst yapısına çevirme işlemini artık Entity Framework içerisinden yapmamıza olanak sağlayan seçeneğimizdir. Kısaca şöyle diyebiliriz; var olan veritabanımızdan bize codefirst yapısına uygun şekilde class'ları otomatik oluşturan yapımızdır. 


EF Designer From Database yani Database First yapımızı inceleyecek olursak;

Projemiz üzerine yada modelimizi oluşturacağımız klasörümüz üzerine sağ tıklayarak Add New seçeneği Entity Data Model sihirbazına ulaşabiliriz.


Burada Data sekmesi altından Ado.NET Entity Data Model'i seçip isim vererek Add butonuna tıklayarak Modelimizi oluşturmaya başlıyoruz.


Entity Data Model Sihirbazından ilk seçeneğimiz olan EF Designer From Database yani Database First seçiyoruz.


Bu aşamada veritabanı bağlantımızı New Connection butonu yardımıyla yapıyoruz. Connection String kısmında bağlantı cümlemizi incelyebiliriz. Ayrıca Save connection string in Web.Config işaretleyerek belirttiğimiz isim ile Web.Config dosyamıza bağlantı cümlemizi ekliyoruz.


Bu aşamada ise bize veritabanımızdaki tablolarımızı var ise viewlarımızı seçerek modelimizin oluşması için Finish butonuna tıklıyoruz.

Bu işlem sonrasında modelimiz veritabanında oluşturduğumuz özellikler ve ilişkiler dahilinde oluşmuş oluyor. Modelimizin son görüntüsü de aşağıdaki gibidir.

Bu makalede Entity Framework Veritabanı Yaklaşımlarına giriş yaparak Database First Yaklaşımını inceledik. Faydalı olması dileklerimle...Cuma, Şubat 17, 2017

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )


Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, makale silme, kullanıcı yönetimleri ve rol yönetimler ve daha bir çok özelliği işlediğimiz eğitim videolarımızda sizler için iyi bir başlangıç olacağına inanıyorum.

İnternette bir çok eğitim videosu mevcut ancak ben bu tür videolar hazırlarken bir proje üzerinde baştan sona tam manasıyla tamamlayarak kesinti olmadan tamamlamaya dikkat ediyorum. Çünkü yarım kaldığında kişi öğrenimi orada bırakıp bir süre sonra öğrendiklerini unutabiliyor.

Umarım sizler için faydalı olur. Oynatma listesi linki ;

https://www.youtube.com/watch?v=YKEqtwUC3YE&list=PLtiQOnu1I5QwT5nsrxUNO2gSfk60fynla

Etkili Programlama Dilleri ve Kısaca Bilgiler

Merhaba,
Bu yazımda sizlere etkili, sıklıkla kullanılan ve gelişmesi bakımından hızla ilerleyen bazı programlama dillerini ve bu diller hakkında kısa bilgileri paylaşacağım.1. Java

Kısaca: Java, 1990’lardan beri var olan bir bilgisayar programlama dilidir. Açık kaynak olma dili olmasından dolayı, herkesin özgürce kullanabileceği anlamına gelir. Şu anda Oracle Corporation tarafından sahibi ve bakımı yapılmaktadır. Java, herhangi bir cihazda çalışabilen bir dil olacak şekilde tasarlanmıştır; bunun sonucu olarak bu dil bilgisayarlar, birinci sınıf telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılmaktadır.
Neden öğrenmeliyim: Java en çok talep gören programlama dillerden biridir. Büyük ve küçük işletmeler, bu dilde yazılmış uygulamalarla desteklenmektedir. Bu, yenilikçi bir ticari yazılım türü fikriniz varsa, Java muhtemelen sizin için en iyi dildir demektir. Aynı şey, yeni bir Android uygulaması için harika bir fikriniz varsa da bu durum geçerlidir. Çünkü Java, Android geliştiricileri arasında tercih edilen dildir.
Uygulamalar ve örnekler: Angry Birds, Temple Run ve Candy Crush Saga gibi en popüler Android uygulamalarının çoğu Java ile yazılmıştır. Aynı durum, havayollarının, devlet kurumlarının ve Fortune 500 şirketlerinin her gün kullandığı özel işletme yazılımlarının çoğu için de geçerlidir.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Çok yaygın olarak kullanılan bir dil olduğu için, şirketler Java programcılarını birçok farklı iş unvanı altında çalıştırıyor. Çözüm geliştirici, JEE uygulama geliştiricisi, yazılım mühendisi ve kıdemli java geliştiricisi  gibi Java kullanan kişilere verilen ünvanlardır.. EBay, JP Morgan ve Google gibi şirketler kolayca üretken Java programcılarını işe alıyorlar.

2. C

c-red
Kısaca: Programlama ile uğraşan birçok kişi C‘yi bütün modern dillerin dedesi olarak görüyorlar. Bu durum 2 nedenden kaynaklıdır. Birincisi, bilgisayarların tüm oda büyüklüğünde olduğu 1970 yıllarda geliştirilmesi. İkincisi, günümüzde Java, C ++ ve Python gibi dillerin çoğu doğrudan C’nin etkisinde kalmaktadır. C yaşına rağmen hala yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da bu yoğun kullanımı kalıcı olacaktır.
C mümkün olduğunca az bellek kullanmayı amaçlayan bir prosedür uygular.
Neden öğrenmeliyim: En iyi bilgisayar programcıları birden fazla biliyorlardır. Birden fazla dil öğrenmeyi düşünüyorsanız, C’ye bakmak iyi bir fikirdir. C’den başlamak bazıları için oldukça ivmeli bir şekilde artan öğrenme eğrisi sağlar. C öğrendikten sonra Objective C, C++, PHP ve daha birçok modern dili seçmek çok daha kolay olacaktır.
Uygulamalar ve örnekler: Şimdiye kadar fark etmiş olduğunuz gibi, C oldukça güçlü bir dildir, bu şekilde tasarlanmıştır. C’nin gücü sayesinde, yazılımınız üzerinde mutlak kontrole ihtiyaç duyduğunuzda mükemmel bir dildir. Bu yüzden Windows, OSX ve Linux gibi bugünün en popüler işletim sistemlerinin omurgası budur. Hemen hemen tüm bilgisayarlaştırılmış cihazların tamamı veya bir kısmı C’de yazılmıştır. Mikrodalgalar, uzaktan kumandalar ve hesap makinesinden veritabanlarına ve uzay mekiği kontrollerine kadar birçok alanda C dilinin kullanımı mevcuttur.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Yukarıda da belirtildiği gibi, C’nin daha uzun yıllar ayakta duracağı bilinen bir gerçek. Sonuç olarak, C programcıları için iyi işler her zaman mevcut olacaktır. C’de program uygulayan insanlar, işletim sistemi programcısı, bilimsel programcı veya sistem programcısı gibi meslek sahiplerine sahip olabilirler.

3. C++

c
Kısaca: Tüm amaçlar için C++,  C’den daha fazla özelliğe sahiptir. Bu teknolojilerin her ikisi de genel amaçlı diller olarak kabul edilirken, C genellikle işletim sistemleri gibi “makineye yakın” yazılımlar için kullanılırken, C ++ genellikle muhasebe yazılımı veya video oyun motorları gibi daha üst düzey uygulamalar için kullanılmaktadır.
Neden öğrenmeliyim: Web tarayıcıları, bilgisayar grafik sürücüleri ve finansal ticaret algoritmaları gibi büyük yazılım projeleri için C++ genellikle ilk seçenektir. Bu dil, C’nin kolaylıkla desteklemediği nesneye yönelik programlama(OOP) denilen bir özelliği ekler. Bu nedenle, C ++, C’nin aşırı derecede zor ya da çok fazla zaman harcayacağı bir görev için daha uygun olabilir.
Uygulamalar ve örnekler: Call of Duty, Halo ve Fifa gibi günümüzün en popüler video oyunlarının çoğunu destekleyen motorlar C++ ile yazılmıştır. Ayrıca Pixar, Disney ve DreamWorks gibi büyük bütçeli bilgisayar animasyon stüdyoları, animasyon yazılımlarında bir miktar C ++ kullanıyorlar. C++, dayanıklılığı ve hızı nedeniyle, Wall Street firmalarının binlerce hisse ticaretini, saniye bazında kesintiye uğratan tescilli yüksek frekanslı ticaret algoritmalarını yazmak için de kullanılır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: Grafik kullanıcı arayüzü geliştiricisi, oyun geliştiricisi ve animasyon programcısı, C++ geliştirme işi arayan insanlar için ortak iş başlıklarıdır. Activision, Bank of America ve Pixar Studios, şirket içi yazılım geliştirmeye yardım etmek için yetenekli C++ programcıları arayan başlıca şirketlerdir.

4. C#

csharp
Kısaca: C#, 2000’lerin başında geliştirilen bir programlama dilidir. Microsoft ürünleri için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştı. C#, standart Windows yazılımı ve sunucu tarafı web uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir. Bu dil, Microsoft’un .NET ailesinin bir parçasıdır.
Neden öğrenmeliyim: Windows’a özgü uygulamaları geliştirmek veya bir Windows sunucusunda çalışacak bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız, C# iyi bir seçimdir. Her ne kadar Php veya Java kadar popüler olmasa da C#, popülaritesini her yıl başlangıcından bu yana zamanla artırıyor.
Uygulamalar ve örnekler: C#, Microsoft tarafından ürünlerini çalıştırmak üzere tasarlandığından, Bing ve MSN gibi web uygulamalarının onu kullandığını güvenle söyleyebiliriz. C#, Windows Phone işletim sistemi için cep telefonu uygulamaları yapmak için de kullanılır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek unvanları: .NET programcısı işe almak isteyen birçok şirket, uzman geliştiriciler yerine tam yığını arıyor. Tam yığın geliştiricileri, bir projenin her alanına ön uçtan(front end) arka uca katkıda(back end) bulunabilir. Bu, C# pozisyonlarının mevcut olduğu anlamına gelir, ancak birden fazla .NET dilini biliyorsanız daha cazip olursunuz.

5. Pyhton

python
Kısaca: Python, 1990’larda ilk kez ortaya çıkan genel amaçlı bir dildir. Bu dil son derece okunakalı olup yeni başlayanlar için kolaylaştırılmış olarak tasarlanmıştır. Göreceli olarak küçük öğrenme eğrisine rağmen, güç, bilimsel hesaplama, web geliştirme ve 3D rendering gibi çok güzel şeyler yapmaya devam ediyor.
Neden öğrenmeliyim: Python, programlama mantığı kazanma açısında kolaylık sağlar. Python öğrenmek diğer dillere nazaran daha kolaydır. Sıkmaz, kodların arasında sizleri bunaltmaz dostane bir dildir. Bu dil size zaman kazandırabilir. Şöyle ki C ile bir hafta uğraşarak yazabileceğiniz bir programı Python ile bir günde yazmanız mümkün olabilir. Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda çalışmalar yürütebilirsiniz.
Uygulamalar ve örnekler: Instagram, YouTube ve Reddit, Python’ın neler yapabileceğine dair örneklerdir. Bu uygulamalar çok büyük hale geldiğinden, şu anda çok daha fazla teknoloji kullanılıyor ancak Python bu siteleri başlangıcında önemli bir rol oynamıştır.
Bu dile ihtiyaç duyan şirketler ve meslek ünvanları: Bu tür programcılara ihtiyaç duyan meslek unvanları / şirketleri: Python pek çok farklı durumda kullanışlı olduğu için; Hemen hemen her pazarda iş olanakları bulunmaktadır. veri analisti, ağ güvenliği geliştiricisi, web gygulama geliştiricisi ve uzay teknolojisinde gibi yayınlar ortaktır. Google ve YouTube gibi şirketler her zaman bir numaralı Python programcıları arıyorlar. Aynı zamanda Nasa’da da python programlama dilinin kullanılmaktadır.
Alıntı linki : https://webmaster.kitchen/2017de-adindan-soz-ettirecek-5-programlama-dili-1/

Başlangıç için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Merhaba,

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için başlangıç düzeyde ne gibi çalışmalar yapabiliriz bunu inceleyeceğiz.Öncelikle SEO nedir diye cevaplayacak olursak, aslında Arama Motoru Optimizasyonu açılımıyla kavram kendini çok net bir şekilde tanımlıyor.

Peki nedir bu SEO? Bunu arama motorları açısından düşündüğümüzde hedeflenen kelime ve kelime gruplarında üst sıralarda listelenmek olarak anlayabiliriz. Pazarlama açısından konuya baktığımızda ise ürün veya hizmetlerimizi daha çok ilgili kitleye ulaştırmak olarak düşünebiliriz. Bir diğer açıdan bakacak olursak web ortamındaki dijital izimiz ve itibarımızı yönetebileceğimiz uygulamalar bütünüdür de diyebiliriz.Başlangıç düzeyde SEO çalışmalarımızı yapmak için temel olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacak olursak;

İlk olarak sitemiz için temel oluşturan meta etiketlerinin nasıl oluşturacağımıza ve kullanımlarına bakmak için, Google'ın tavsive ettiği kullanımlar için yine Google'ın Yardım Forumundan Faydalanabiliriz.

https://support.google.com/webmasters/answer/79812?hl=tr

Buradaki kullanımlar ve açıklamalar sayesinde sitemiz için temel teşkil eden meta etiket yapılarını uygulayıp arama sonuçlarına yardımcı olabiliriz.
Buraya kadar site için genel manada SEO için yapılması gerekenlere başlangıç düzeyde değindik. Ek olarak yine temel teşkil etmesi açısından içerik girişlerinde de dikkat etmemiz gereken bazı kurallardan bahsetmek istiyorum.

Örneğin;
Bir makale eklediğimizi varsayalım. Takdir edersinizki makalemiz ile başlığı birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Seçeceğimiz fotoğraf ve bu fotoğrafa ait alt  etiketler makale içeriğimiz ile uyumlu olmalıdır. Yine makale etiketlerimiz yani anahtar kelimelerimiz konuyu iyi ve net açıklar biçimde olmalıdır. Dolayısı ile anlatılmak istenen ile aranan arasında doğal bir etkileşim kurulmuş olacaktır.Son olarak Arama Motoru Optimizasyonu için söyleyebileceğim, çalışmalarımızın doğal ve kullanıcı taraflı olmasıdır. Yani içeriğimiz veya sitemiz kullanıcı için bir çözüm sunmalı ki yaptığımız çalışmaların bir devamlılığı olsun. Çeşitli yöntemlerle hit alabilirsiniz ancak kullanıcı için değerli bir içerik sunmadığınızda bunun devamlılığı yoktur. Bu yüzden içerik her zaman için kaliteli olmalıdır.Pazartesi, Şubat 13, 2017

Asp.NET MVC Devexpress Dashbord ve Web Raporlama İşlemleri

Merhabalar,
Asp.NET MVC Devexpress ile hızlıca raporlama işlemlerini halledebileceğimiz Dashboard Designer ve Web Viewer Ayrıca Xtra Report bileşenini incelediğimiz 3 ayrı videomuzu sizlerle paylaşıyorum.

Devexpress'in arayüz ve kullanılabilirlik manasında sağladığı büyük avantajlardan yararlanarak kısa sürede hem dinamik hemde detaylı raporlar oluşturabileceğimizi ayrıca bu raporları değişik formatlarda dışarı aktarabileceğimizi inceledik.

İyi seyirler.

Asp.NET MVC Botstrap Tags İnput Kütüphanesi ile Etiketleri Düzenleme

Merhaba,
Asp.NET MVC Blog Sitesi Yapımı eğitimimizde kullandığımız Bootstrap Tags input kütüphanesi ile makalelerimize etiket eklerken ve gösterirken daha şık bir şekilde elemanlarımızı düzenlemeyi inceledik. Textbox a etiket girişinde virgül ile ayırdığımızda bizm için otomatik olarak gruplayıp silme için ek işlevler getiriyor. Videomuzda detayları bulabilirsiniz.

İyi seyirler.Asp.NET MVC Crypto Helpers ile Verileri Şifreleme (md5)

Merhaba,
Asp.NET MVC Blog Sitesi Yapımı eğitim videoları arasında bulabileceğiniz videomuzda Crypto Helper yardımı ile çeşitli şifreleme algoritmalarında şifrelenmesi gereken verilerimizi nasıl şifreleyerek veritabanında saklayabileceğimizi inceledik.

İyi seyirler.

Asp.NET MVC Projelerinde Facebook ve Twitter Paylaş Butonları Entegrasyonu

Merhaba,
Asp.NET MVC Blog Sitesi Yapımı eğitim videoları oynatma listesinde bulunan Facebook ve Twitter Paylaş butonlarının projelerimizde nasıl kullanabileceğimizi gösterdiğim video aşağıdadır. Sizde Asp.NET MVC projelerinizde aynışekilde uygulayabilirsiniz.

İyi seyirler.