Eğitim ve BizSanırım okul yıllarından geçmeyenimiz artık kalmadı. İyi veya kötü bir öğrencilik dönemi geçirdik. Buna anne ve babalarımız dahil. Yani eğitim ile aramız gayet iyi! Sokakta çevirip Türkiye'de eğitim sistemi nasıl? diye sorsak, hepimiz tahmin ediyoruz ki sokaktaki vatandaşlarımızın tamamına yakını eğitim bilimci edasıyla anlatmaya başlar. 4+4+4 YGS LYS OKS KPSS... Biraz bilgili olanlar OECD ülkeleri arasında yapılan ve temel becerileri ölçen değerlendirme sınavında son sıralarda olduğumuzdan bahseder. Üniversite giriş sınavında bilmem kaç bin öğrencinin baraj altında kaldığını anlatırız.

Peki çocuğunuzun eğitimi için ne yapıyorsunuz diye sorsak? Aslında sormaya gerek yok sabahları görüyorum anneler çoğunlukla kısmen babalar çocuklarını okula bırakıyor. Büyükler servisler ile gidiyor akullara.. Tabi eğitim için gerekli olan materyallerin temini konusunda da ellerinden geleni ve fazlasını yapmaya gayret gösteriyor ebeveynler. Tabiki bunlar da yapılması gerekenler ama bunlarında ötesinde birşeyler yapmak gerekmez mi? Mesela bilinçli bir çocuk yetiştirmek için neden okula gitmesi gerektiğini ona doğru bir şekilde anlatmak. Aslında eğitimin bunun olduğunun farkına varmak belkide en değerlisidir. Fazla uzatmadan yazıyı yazmama sebep olan noktaya değinmek istiyorum. TEDx videolarını izlemişsinizdir ya da sosyal mecralarda denk gelmiştir. 2 video paylaşacağım sizlere,

1. Video Özgür BOLAT - Mutlu Olmak!
2.Video Angela Lee Duckworth: Başarının Anahtarı? Metanet (Altyazılı)Diyeceksiniz ki tamam güzel videolar, mesajlar güzel ama bundan ne çıkarmalıyız. Çok basit! İki videonun yayınlanma tarihi de 2013 yılı. Tesadüf aynı yıla denk düşmüşler. Ama iki video arasında bariz bir fark var o da izlenme sayıları!


Özgür BOLAT 200.000 e yakın izlenme, Angela Lee Duckworth 3,5 Milyon izlenme!

Bu rakamlar bize eğitim için toplumumuzun ne kadar araştırmacı ve ne kadar değer verdiğini gösterir. Çok basit! biz Özgür BOLAT'ın eğitim ile ilgili mutlu bireyler ile ilgili videosunu bulamadık. Ama bu zamanda mandalina bulmak zorrrr değil!!! ya da o siz olsanız bari! vesaire.. tamam onları da izleyelim ama arada bunlarıda izleyelim. Elin adamı izlemiş oa göre yetiştiriyor ve başarıyı buluyor. Neden bizde yapılanlar belli bir monotonluğa bağlı işlemler. Neden bunu tersine çeviremeyelim?

Yani konuyu şuna getirmek istiyorum. Neden eğitim sistemimiz için eleştiri yapmayı bırakarak elimizden geleni aileler olarak ve eğitmciler olarak yapmaya başlamıyoruz. Ülkemizde büyük bir kesim belki bu anlattığımız noktada düşünce yapısına sahip olmayabilir bu çok doğal. Fakat bu tür bilgilerden haberi olmayan eğitimciler gördüğümde sanırım eğitim sisteminin ve bu eğitim sisteminin mezun ettiği öğrencilerin haline şaşırmamamız gerekiyor.


Bir karar vermemiz gerekiyor. Bilinçli, planlanmış değer katacak ve mutlu bireyler yetiştirecek bir sistemi kurgulayacak mıyız? Yoksa alışılagelmiş yöntemlerle bu günün ihtiyaçlarını karşılamayan ve geleceği asla inşaa edemeyecek bir model ile yola devam mı edeceğiz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri