Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Outlook Arama Sorunu ve ÇözümüMerhaba,

Yüksek kapasiteli mail dosyalarımızda outlook'un arama özelliğini kullanarak hızlıca işlem sağlayabiliyoruz. Fakat bazen bilgisayarımız bu arama indexleme işlemini tam olarak yerine getiremiyor.

Bunun için aşağıdaki adımları uygulayarak işlem sağlamayı deneyebiliriz.Öncelikle Windows çalıştır menüsüne ulaşmamız gerekecek. Bu işlem için klavye kısa yolları Windows tuşu+ R tuşunu kullanabilirsiniz. Ayrıca arama menüsünden de çalıştır kelimesini aratarak çalıştır uygulamasını açabilirsiniz. Şimdi bu menü üzerinden Kontrol panele yani denetim masasına gitmemiz gerekiyor. Bu işlem için çalıştır kutusu içerisine “control panel” ifadesini ekleyip onaylıyoruz.Karşımıza bilgisayar ayarlarının bulunduğu bir ayar menüsü gelecek. Sağ üst kısımdan “kategori” sekmesine tıklayarak “küçük simgeler” görüntüsüne geçiyorsunuz. Ardından sırasıyla öncelikle “programlar ve özellikler” hemen sonrasında sol açılır menüde yer alan “Windows ayarlarını aç kapat”sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman karşımıza yönetici onayı gelebilir. Yönetici onayına tamam diyerek menüyü açıyoruz. Şimdi açılan menüden ise “Windows Search” sekmesindeki tiki kaldırıyoruz. Daha sonra sistemimiz yeniden başlayacak. Aynı işlemleri yaparak tekrar bu menüye gelip bu kez kaldırdığımız tiki yeniden ekliyoruz ve sistem bir kez daha yeniden başlayacak.


Tüm bu işlemlerin ardından aynı yolu izleyerek denetim masasına giriş yapmamız gerekiyor. Denetim masasına giriş yaptıktan sonra ise bu kez “dizin oluşturma seçenekleri” sekmesine giriş yapıyoruz. Açılır menüden gelişmiş sekmesine basarak arama menüsünü genişletiyoruz. Şimdi açılır menüden “yeni oluştur” sekmesine tıklayarak bir süre yeni dizin oluşturulmasını bekliyoruz. Yeni dizin oluşturulduktan sonra Microsoft Outlook üzerinden arama yapma sorunu çözülecektir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…