Outlook Arama Sorunu ve ÇözümüMerhaba,

Yüksek kapasiteli mail dosyalarımızda outlook'un arama özelliğini kullanarak hızlıca işlem sağlayabiliyoruz. Fakat bazen bilgisayarımız bu arama indexleme işlemini tam olarak yerine getiremiyor.

Bunun için aşağıdaki adımları uygulayarak işlem sağlamayı deneyebiliriz.Öncelikle Windows çalıştır menüsüne ulaşmamız gerekecek. Bu işlem için klavye kısa yolları Windows tuşu+ R tuşunu kullanabilirsiniz. Ayrıca arama menüsünden de çalıştır kelimesini aratarak çalıştır uygulamasını açabilirsiniz. Şimdi bu menü üzerinden Kontrol panele yani denetim masasına gitmemiz gerekiyor. Bu işlem için çalıştır kutusu içerisine “control panel” ifadesini ekleyip onaylıyoruz.Karşımıza bilgisayar ayarlarının bulunduğu bir ayar menüsü gelecek. Sağ üst kısımdan “kategori” sekmesine tıklayarak “küçük simgeler” görüntüsüne geçiyorsunuz. Ardından sırasıyla öncelikle “programlar ve özellikler” hemen sonrasında sol açılır menüde yer alan “Windows ayarlarını aç kapat”sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman karşımıza yönetici onayı gelebilir. Yönetici onayına tamam diyerek menüyü açıyoruz. Şimdi açılan menüden ise “Windows Search” sekmesindeki tiki kaldırıyoruz. Daha sonra sistemimiz yeniden başlayacak. Aynı işlemleri yaparak tekrar bu menüye gelip bu kez kaldırdığımız tiki yeniden ekliyoruz ve sistem bir kez daha yeniden başlayacak.


Tüm bu işlemlerin ardından aynı yolu izleyerek denetim masasına giriş yapmamız gerekiyor. Denetim masasına giriş yaptıktan sonra ise bu kez “dizin oluşturma seçenekleri” sekmesine giriş yapıyoruz. Açılır menüden gelişmiş sekmesine basarak arama menüsünü genişletiyoruz. Şimdi açılır menüden “yeni oluştur” sekmesine tıklayarak bir süre yeni dizin oluşturulmasını bekliyoruz. Yeni dizin oluşturulduktan sonra Microsoft Outlook üzerinden arama yapma sorunu çözülecektir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme