Asp.NET MVC JQuery DataTable Grid Kullanımı

Resim
Merhaba,
Bu videomuzda Asp.NET MVC projelerimizde verilerimizi hızlıca listeleyebileceğimiz, arama yapacağımız ve sıralayabileceğimiz basit ama hızlı bir çözüm olan JQuery Datatables kullanımını inceleyeceğiz. Öncelikle yeni bir Asp.NET MVC projesi açarak Northwind veritabanına bağlantı sağladık. Modelimizi oluşturduktan sonra veritabanımızdaki Satışlar tablomuzdaki verilerimizi HomeController içerisindeki Index action ile listeledik. sonrasında Nuget üzerinden JQuery Datatables projemize dahil ettik. Layout içerisine referanslarımızı ekleyerek index.cshtml dosamız içerisinde ilgili tablomuz için DataTabel fonksiyonumuzu tetikledik. Son olarak ise Datatable için Türkçe dil desteğini nasıl etkinleştireceğimizi inceleyerek videomuzu sonlandırdık.
İyi seyiler ve öğrenmeler dilerim.

#aspmvcnet #mvc #jquery #datatable #jquerydatatables


Fiber Bağlantıda Ortak Kullanım ile Kapasite Arttırımı


TELKODER, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Türksat’ın fiber altyapı şebekelerini karşılıklı kullanıma açacak anlaşmanın Türkiye’ye fiberde çağ atlatacak önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.
Türkiye’de genişbant webin yaygınlaşması konusunda fiber altyapıda uzun süreden beri yaşanmış olan sorunlar, telekomünikasyon sektöründe 16 senedir önemli çalışmalar yürüten serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) de yoğun katkılarıyla büyük oranda ortadan kalkıyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Denizcilik ve iletişim Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamaya nazaran, 24 Mayıs’ta Başbakan Binali yıldırım’ın iştirakıyla Ankara’da gerçekleştirilecek törende, tüm telekomünikasyon şirketleri durağan elektronik komünikasyon altyapılarını karşılıklı kullanıma açan protokole imza atacaklar. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türksat CEO’su cenk Şen imza törenine katılacaklar.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon şirketlerinin aldığı bu sonucun; uzun senelerdir başlamış olan fiber altyapı meselesini çözeceğini, yeni altyapı kurulması için yapılması ihtiyaç duyulan 25 milyar liralık yatırımı 4-5 milyara liraya düşüreceğini ve internet fiyatlarının düşmesine destek vereceğini dile getirdi.

Protokole imza atıldıktan sonrasında bir ay içinde tarafların kendi aralarında bir kiralama sözleşmesini imzalayacaklarını kaydeden TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, protokolün fakatçlarını ve şirketlere sağlayacağı faydaları şöyle aktardı: “Tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek çalışmalar fiber altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesini sağlayacak. Bu anlaşmanın ilkelerini; yasal yada fiili tekel oluşmasını engellemek, rekabeti geliştirmek, tüm şirketlerin tüm sektör paydaşlarına eşit davranmasını sağlamak olarak sıralayabiliriz. Sonucun hayata geçirilmesiyle ilgili şirketler, altyapı kiralamalarından uzun vadeli güvenceli bir gelir elde etme imkânı bulacak, yeni altyapı kazılarıyla zaman kaybetmeyecekler, fiber altyapı kurmakta yaşadıkları sorunlar en aza indirilecek. İmzalanacak protokol eleştiri yeni gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Türk Telekom’un büyük altyapısı hızlıca fiberleşmeye en büyük katkıyı yapacak. Bunun yanı sıra Türksat’ın altyapısı da 2,5-3 milyon yeni aboneye fiber hizmeti verebilecek. Bu protokolün uygulanmaya başlamasıyla beraber Kablo TV şebekesi üzerinden diğer işletmeciler de web hizmeti verebilecekler”.

Durağan ve mobil internet hızlanacak, 5G’nin önü açılacak
yaşanan tüm bu gelişmeler hakkında TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Bizim diğer gelişmiş ülkelerden bir eksiğimiz yoktu, sadece işin organize edilmesi yönünden bir eksiğimiz vardı. TELKODER olarak bu eksikliği yok etme çabalarımızın sonuca ulaşmış olduğunı görmüş olmaktan son aşama memnunuz. Bu doğrultuda elektronik komünikasyon altyapımızın hızla gelişeceğine inanıyoruz. İlgili kararların uygulanmaya başlamasıyla ülkemizde sabit ve mobil web hızlanacak, durağan ve mobil şebekelerde yaşanabilecek olası sorunlar önlenmiş olacak. Ayrıca önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi beklenen 5G’nin önü açılmış olacak” dedi.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri