Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Geleceğin Meslekleri Tink ile ÖğreniliyorDijitalleşen dünyada yaşam tarzları benzer biçimde iş yapış şekilleri de değişiyor. Artık kodlama, üç boyutlu, suni zeka, sanal gerçeklik gibi kavramlar hayatımızın her alanına yayılmış durumda. Dijital okuryazarlık her geçen gün daha fazla örutubet kazanırken, Türkiye’de girişimcilik ekosistemi de durdurulamaz bir hızla büyüyor. Türkiye’nin ilk teknoloji koleji Tink, bu şekilde bir değişim ve dönüşümün içinde eğitim sisteminde farklı bir modele imza atmayı amaçlıyor.

Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink), uygulamalı müfredatı ile lise eğitiminin yanı sıra Eylül 2018 tarihinden itibaren ortaokul eğitimi de verecek. Henüz ortaokul çağındaki öğrencilerin endüstri 4.0’a hazırlanarak ileride geleceğin mesleklerinde uzmanlaşmaları ve teknolojiye yön verecek girişimlere imza atmaları amaçlanacak.

Tink’in alanında uzman öğretmenleri, Tink yaklaşımı çerçevesinde, öğrencilerin yaratıcı ve sorgulayıcı düşünmelerini, takım çalışmasını ve yaşam becerilerini geliştiriyor. Bilgi ve bildirişim teknolojilerini odağa alırken inovasyon ve girişimcilik için fen, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiği içeren branşlararası İngilizce dersler veriliyor. Ek olarak İngilizce dil dersleri anadili İngilizce olan öğretmenler tarafından veriliyor. Tink, kişiselleştirilmiş eğitim ile yetkinliklere ve önceliklere uygun programlar hazırlayarak öğrencilerin daha büyük hedefler belirlemelerine yardımcı oluyor.

Tink’te öğrenciler geleceğin mesleklerini de öğreniyor
Tink Kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli, erken yaşta benimsenen yetkinliklerin çocukların geleceklerini şekillendirdiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Günümüzde ülkelerin sermayesi para değil insan kaynağıdır ve bugün eğitim sisteminde bütün dünya dijital devrime nasıl ayak uyduracağını mevzuşuyor. Bizim de eğitimciler olarak değişen dünyaya ayak uydurmamız, küreselleşme, mesleki çok yönlü bakış, girişimcilik ve teknoloji gibi alanlardaki çeşitli yetkinlikleri çocuklarımıza erken yaşlarda aktarmamız gerekiyor. Biz Tink olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmak için çalışıyoruz ve ikinci senemize adım atarken orta okulumuzu da açarak ailemizi büyütüyoruz.”

Bilgisayarı bir tek oyun oynamak için değil, erken yaşlardan itibaren bir üretim aracı olarak kullanan çocuklar yetiştirmemiz icap ettiğini belirten Zeynep Dereli şu noktalara dikkat çekti: “Çocuklarımız artık teknolojiyle iç içe büyüyor. Ancak doğru yönlendirilmeleri ve teknolojiye bilinçli bir şekilde yaklaşmaları son derece önemli. Bundan dolayı teknoloji alanındaki doğal kabiliyetlerini etkinlikler ve oyunlar ile kendi gelişimleri için kullanan ortaokul öğrencileri yetiştirmeyi fakatçlıyoruz. Google, Intel, iyzico, sıkıntılı benzer biçimde biroldukça iş ortağımızla beraber hareket ederek geniş kapsamlı programlar oluşturuyoruz. Tertipli çalışma alışkanlığı kazanmış, çeşitli projeler vesilesiyle ekip çalışması yetkinliklerini geliştirilmiş bireyler olarak onları yarınlara hazırlıyoruz.”

Tink okulları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…