Asp.NET MVC JQuery DataTable Grid Kullanımı

Resim
Merhaba,
Bu videomuzda Asp.NET MVC projelerimizde verilerimizi hızlıca listeleyebileceğimiz, arama yapacağımız ve sıralayabileceğimiz basit ama hızlı bir çözüm olan JQuery Datatables kullanımını inceleyeceğiz. Öncelikle yeni bir Asp.NET MVC projesi açarak Northwind veritabanına bağlantı sağladık. Modelimizi oluşturduktan sonra veritabanımızdaki Satışlar tablomuzdaki verilerimizi HomeController içerisindeki Index action ile listeledik. sonrasında Nuget üzerinden JQuery Datatables projemize dahil ettik. Layout içerisine referanslarımızı ekleyerek index.cshtml dosamız içerisinde ilgili tablomuz için DataTabel fonksiyonumuzu tetikledik. Son olarak ise Datatable için Türkçe dil desteğini nasıl etkinleştireceğimizi inceleyerek videomuzu sonlandırdık.
İyi seyiler ve öğrenmeler dilerim.

#aspmvcnet #mvc #jquery #datatable #jquerydatatables


LiveShare Visual Studio ile Yazılımcılara Ortak Çalışma Sunuyor


Microsoft’un popüler geliştirme ortamı Visual Studio, Live Share eklentisi ile geliştiricilere ortak bir çalışma alanı sağlıyor. Hangi tür uygulama geliştirdiğniz, hangi programlama dilini kullandığınız ve bu işlemi hangi işletim sisteminde meydana getirdiğinızın hiçbir önemi yok, Live Share eklentisi kuruluysa ekip dostunuz ile hızlı bir şekilde ekran paylaşabilir ve ortak çalışma alanında geliştirme/düzenleme işlemlerini gerçek zamanlı olarak birlikte yapabilirsiniz.
Sizin cihazınızda meydana getirilen geliştirme için bazı uygulamalar noksan olsa bile Live Share eklentisi ile herhangi bir ek uygulama indirmeden geliştirme işlemini yapabiliyorsunuz.
Bu eklentinin bir güzel yanı ise alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekmiyor. Bir çalışma arkadaşınız Live Share ile sizinle bir ekran paylaştığında kişiselleştirilmiş ortamınızda, özelleştirmeleriniz bozulmadan sürece “alışkın olduğunuz şekilde” devam edebiliyorsunuz.

Çalışma dostunuzı rahatsız etmeden dosyalar arasında gezinebilmek, bir diğer kişinin imlecini otomatik izlemek, paylaşımlı terminal gibi özellikleriyle güzel bir başlangıç icra eden Visual Studio Live Share, ilerleyen dönemlerde eklenebilecek yeni özellikleri ile bir çok yazılımcıyı memnun edecek gibi görünüyor. Eğer siz de Visual Studio kullanıyorsanız bu yeni özelliği deneyip görüşlerinizi yorum alanından paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri