Şirketler Bilgi Güvenliğini Neden Önemsemeli?Bir iş yerinde çalışmaya devam eden, eskiden çalışmış olan veya bir halde şirketle sıkı iş ilişkisinde bulunan kişilerin şirket için hassas bilgilere sahipken veri sızıntısına neden olmasına iç tehdit deniyor.

Bu durum kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleşeceği şeklinde çoğu zaman çalışanların istemeden yapmış oldukları hatalardan da kaynaklanabiliyor. Çalışanlamış olur tarafından bilinmeden yapılan bu hataların sonuçları, şirketler için öteki iç tehditlerle eşit derecede problemlere niçin oluyor. Araştırmalar 2017’deki veri sızıntılarının dörtte birinin de bu hatalardan oluştuğu gösteriyor. Bu nedenle, verilerin yanlışlıkla iyi mi kötüye kullanılabileceğini ve bilinçsizce oluşturulan iç tehditlerden nasıl sakınılabileceğini öğrenmek çok önemli. Bilişim güvenliği alanında çözümler sunan Komtera Teknoloji, şirketleri iç tehditlere karşı uyararak iç tehditlerin ortaya çıkmasına neden olan 5 hatayı şöyle sıraladı:

Düzenlemeleri ve kuralları yanlış idrak etmek
Farklı şirketler farklı yasalar ve kurallara bağlı olarak çalışırlar. Eğer çalışanlamış olurınız özellikle kendi işleriyle ilgili olan kuralları tamamen doğru anlamazlarsa şirketi riske atan hatalar yapabilirler. Bundan dolayı, ekip arkadaşlarınızı ve özellikle yasalara, gerekliliklere çok dikkatli bir şekilde uyması gereken kıdemli üyelerinizi şirketin güvenliğine olumsuz tesir yaratmamaları adına eğitmelisiniz.

Baştan savma kişisel güvenlikHiç iş arkadaşınızın boş masası önünden geçerken bilgisayar ekranının tamamen aydınlık bir şekilde gözüktüğünü fark ettiniz mi veya yazıcının yanında duran, kimin olduğu belirsiz bir fl ash disk gördünüz mü? Güvenli hale getirilmeyen cihazlar, iç tehditlerin başlıca sebeplerinden biridir. Her çalışan kullandığı çalgıları güvenli kılacak adımların bilincinde olmalı ve onları her vakit uygulamalıdır, bilgisayarlarını evden işe getirseler ya da kullandıkları her aygıtı şirket onlara sağlasa bile. Bu konum güçlü şifreler, çok faktörlü kimlik doğrulama, kişilerin birbirlerinin giriş kartlarını ödünç almaması benzer biçimde önlemlerle iyileştirilebilir. Güvenliğin düşünülmediği veya baştan savma uygulandığı kişisel durumlar büyük bir iç tehdit yaratabilir.

Onaylanmamış servisleri kullanmak
SaaS (software as a service / hizmet olarak yazılım), bulut tabanlı uygulamalara web üzerinden erişilmesi ve kullanılması anlama gelir. SaaS enstrumanları, depolama servisleri dahil, çalışanların işlerini daha hızlı ve etkili yapmasını sağlar. Tamamen iyi kalpli çalışanların bile vakit zaman duyarlı verileri bir kişisel bulut depolama hesabı kullanarak kendisine aktarma edip depoladığı bilinen bir durumdur. Bu şekilde yoldayken veya evdeyken daha rahat çalışabilirler sadece iş yerlerini çok büyük boyutta bir tehlikeye açık hale getirirler. Çalışanlarınızı hangi servisleri kullanıp kullanamayacakları, onları iyi mi güvenli hale getirecekleri, hangi veriyi ne zaman, nerede depolayabilecekleri konusunda bilinçlendirin. Böylece, korunması gereken gizli saklı verilerin bulut sistemiyle istenmeyen yerlere ulaşması ihtimali ortadan kalkmış olur.

Şirket politikalarını çiğnemek
Bir çalışan bir şirket politikasını unutabilir, anlamayabilir yada bilerek çiğneyebilir. Kötü niyetli köstebeklerin bu politikaları dinlemediği doğrudur sadece böyle bir niyeti olmayan çalışanlar da düşünmeden yaptıkları hareketlerle risk seviyesini arttırır ve tehditlere davetiye çıkarır. Çalışanlamış olurın şirket kurallarını ara ara baştan gözden geçirmelerini sağlamak ve kuralları gerektiğinde güncellemek iyi bir fikirdir ancak sadece kuralların yazılı olduğu bir şirket el kitabına güvenemezsiniz. Kaide aşımını fark etmek için proaktif bir yol izleyerek ve hatalarına dair onları uyararak risk oranını azaltabilirsiniz. Bunun için ObserveIT şeklinde kullanıcı risk analizi yapabilen analitik çözümler size yardımcı olabilecek çalgılar kullanabilirsiniz.

Güncelleme yapmamak
Kullanıcılar cihazlarını ve servislerini son olarak sürüm ile düzenli olarak güncellemezlerse şirketiniz sorunlara maruz kalabilir. Eğer bunu şahıslara bırakırsanız büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı bir tür otomatik güncelleme sistemi uygulamanız gerekmektedir. Her ne kadar çok uzun sürecek bir güncellemenin bir iş gününün ortasında aniden başlayarak çalışmayı yavaşlatmasını ve çalışanlamış olurı hayal kırıklığına uğratmasını istemeseniz de insan hatası yada tembelliği ile bir iç tehdidin ortaya çıkmasını engellemelisiniz. Bu otomasyon, güvenlik açıklarının ve kusurlarının şirketi zarara uğratmasından önce düzeltilmesinde önemli rol oynayabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme