Türkiye'nin Elektromanyetik Top Silahı TUFAN


Türk müdafa sanayisi sınırlı sayıda ülkeyle eş zamanlı olarak alev ateş silahların yerini alması beklenen elektromanyetik top sistemi üzerinde çalışıyor.
Türk müdafa sanayisi, güvenlik güçlerinin gereksinimlarını mevcut teknolojilerle karşılamaya çalışırken geleceğin muharebe ortamına yönelik de hazırlıklar yapıyor. Özel sektörde bir süredir yürütülen çalışmalarla yakıcı silahların yerine geçmesi beklenen elektromanyetik top sistemleri mevzusunda önemli mesafe alındı.

Müdafa sanayisinde söz sahibi ülkelerin son dönemde üzerinde çalıştıkları öncelikli teknolojiler arasında "Rail Gun (Raylı tabanca)" olarak da adlandırılan elektromanyetik top sistemi bulunuyor.

Günümüzde kullanılan klasik konvansiyonel tabanca ve müdafa sistemlerinden kimyasal enerjiyle sevk edilen mermi, harp başlığı, roket, roket benzer biçimde araçlar, hedef ya da düşman üstünde yanıcı, patlayıcı, tahrip edici etkisinde bırakır yaratıyor. Elektromanyetik top sisteminde ise hipersonik hızlarda merminin fırlatılması için barut yada kimyasal yerine elektrik enerjisiyle üretilen elektromanyetik itki kullanılıyor.
Müdafa sanayisinde söz sahibi sınırlı sayıda ülke, ateşli silahların yerini alması beklenen elektromanyetik top sistemi üzerinde çalışıyor. ABD, İngiltere, Çin, Almanya, Fransa, Rusya'nın geçtiğimiz 20 yılda elektromanyetik fırlatma teknolojisine 150 civarında araştırma merkezinde, 5 bine yakın uzmanla yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yaptığı tahmin ediliyor.

İlk prototip 2013'te
Türk savunma sanayisi de bu ülkelerle eş zamanlı elektromanyetik top sistemi mevzusunda çalışmalar yürütüyor.

Türkiye'de ilk defa 2013'te yerli imkanlarla özel sektör tarafınca prototip üretildi. Prototip, vakit içinde geliştirilirken şu ana kadar binden fazla başarılı test atışı yapıldı. Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen elektromanyetik top sistemiyle 1 megajul kapasiteye ulaşıldı. Sistemle farklı cephanelerle 880-2 bin 60 metre hızlarda atışlar gerçekleştirildi.

Müdafa Sanayii Müsteşarlığı, elektromanyetik top ve lazer tabanca sistemi şeklinde yenilikçi teknolojilere yatırım yapıyor, bu alanlarda yerli ve milli sistemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalara destek veriyor. Müsteşarlık, prototip sistemlerin mümkün olan en kısa sürede güvenlik güçlerinin kullanacağı tabanca sistemi platformlarına dönüştürülmesini fakatçlıyor.

Etkinlik artıyor, maliyetler düşüyor
Elektromanyetik top sisteminin, öbürlerinden ve özellikle klasik top ve füze sistemlerinden bir takım üstünlüğü bulunuyor.

Elde edilen itme kuvvetiyle hipersonik (ses hızınının 5 katı) hızlarda atış yapılabiliyor. Mevcut top-roket mühimmatından yüzlerce kat yüksek enerjilere ulaşılabiliyor ve buna bağlı yüksek imha kapasitesi elde edilebiliyor. Top mermisi fiyatına füze menzilinde atış olanağına erişilebiliyor. Elektromanyetik top sistemi ve mermisi, bir füzeye kıyasla maliyet ve üretim anlamında üstmeşhurkler taşıyor.

Sistemde kullanılan mermilerin yüksek hızı ve minik ölçüleri, hedefe çok daha hızlı ulaşmalarını sağlayarak önlem alınmasını güçleştiriyor. Sistemin geliştirildikçe uzun menzilli balistik cephanelerı, hatta mikro-mini uydu fırlatma potansiyeli bulunuyor.

Yerli ve ulusal olması, uygun maliyetleri sebebiyle elektromanyetik top sisteminden istenen sayıda üretilebilecek ve sistem savunma sanayisinin gelişimi açısından çarpan etkisi oluşturacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri