Yağmur Damlalarından enerji Üreten Güneş Panelleri

Elbet ki güneş panelleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Sadece güneşsiz günlerde bir miktar mesele olabilen bu duruma harika bir çözüm bulunmuş oldu. Geliştirilen yeni güneş paneli yağmur damlalarından da enerji toplayabilecek.
Tabiat ananın bize sunmuş olduğu nimetleri kullanmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada karşımıza çıkan güneş panelleri, gün boyu mevcut güneş ışığından güç alarak bizlere yarar sağlıyor. Fakat araştırmacılar şimdi yağmurlu günlerde de kullanılabilen bir panel geliştirdiler. Vaziyet kulağa biraz garip gelmiş olsa da Çin’in Soochow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafınca yağmur damlacıklarını kullanan açık oturum başarıyla çalıştırıldı.

Onu hakkında mevzuşan yardımcı doçent Zhen Wen, panelin kriz sorunları çözen yaygın bir araç haline geleceğini açıkladı. Yağmurlu havalarda da kullanabilen güneş paneli, hareketin elektriğe dönüştürülmesini elde eden bir triboelektrik nanogenerator (TENG) yer alıyor.

2015 yılında bir makalede Georgia Institute of Technology'deki araştırmacılar tarafından önerilen bu açık oturum, şimdilerde gerçeği yansıtmış olmasıyla fazlaca başarılı görünüyor. Çift taraflı olduğu anlatılan açık oturum, güneşsiz günlerde kullanılacak olmasıyla kullanıcılarına büyük yarar sağlayacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri