Asp.NET MVC AutoComplate Uygulaması

Resim
Merhaba,
Asp.Net MVC içerisinde otomatik tamamlama ile veritabanındaki verilerimizi nasıl listeletebilirz bunu inceleyeceğiz.

Örneğin e-ticaret sitelerinde olan anahtar kelimeyi yazınca otomatik olarak veritabanından benzeşen verilerin kullanıcılara sunulmasını sağlayacağız.


<div class="col-md-3 col-sm-2"> <div class="form-control"> <input type="text" class="form-control" id="ara" name="ara" placeholder="İndirim Ara"> </div> </div>
Yukarıdaki kodlarımızda arama kısmında kullanılan textbox tanımlamamızı sağlıyoruz.

Sonrasında işlemimiz HomeController içerisinde yada sizlerin projesinde nerede kullanılması gerekiyorsa, Searc JsonResault metodumuzu yazmak. Kodları aşağıdaki gibidir.
public JsonResult Search(string term) { IEnume…

Yağmur Damlalarından enerji Üreten Güneş Panelleri

Elbet ki güneş panelleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Sadece güneşsiz günlerde bir miktar mesele olabilen bu duruma harika bir çözüm bulunmuş oldu. Geliştirilen yeni güneş paneli yağmur damlalarından da enerji toplayabilecek.
Tabiat ananın bize sunmuş olduğu nimetleri kullanmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada karşımıza çıkan güneş panelleri, gün boyu mevcut güneş ışığından güç alarak bizlere yarar sağlıyor. Fakat araştırmacılar şimdi yağmurlu günlerde de kullanılabilen bir panel geliştirdiler. Vaziyet kulağa biraz garip gelmiş olsa da Çin’in Soochow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafınca yağmur damlacıklarını kullanan açık oturum başarıyla çalıştırıldı.

Onu hakkında mevzuşan yardımcı doçent Zhen Wen, panelin kriz sorunları çözen yaygın bir araç haline geleceğini açıkladı. Yağmurlu havalarda da kullanabilen güneş paneli, hareketin elektriğe dönüştürülmesini elde eden bir triboelektrik nanogenerator (TENG) yer alıyor.

2015 yılında bir makalede Georgia Institute of Technology'deki araştırmacılar tarafından önerilen bu açık oturum, şimdilerde gerçeği yansıtmış olmasıyla fazlaca başarılı görünüyor. Çift taraflı olduğu anlatılan açık oturum, güneşsiz günlerde kullanılacak olmasıyla kullanıcılarına büyük yarar sağlayacak.

Okunanlar

Popüler Yayınlar

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )