Yeni Bir Kuşak Alfa!Günümüzde nesiller X, Y ve Z kuşağı olarak sınıflandırılıyor. Her bir dönem kendi içerisinde ayrı özelliklere haiz. Merak edilen sorulardan biri ise, Z kuşağının peşinden hangi kuşağın geleceği…  Peki, bizleri hangi yeni kuşak bekliyor?

Kurallara uyumlu, ilinti duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa örutubet veren bir dönem olarak tanımlanan X kuşağının peşinden, özgür ve dahil edildiğini sezmek isteyen, çok yönlü, basit anlaşılır ve daha şeffaf yaklaşımlarıyla öne çıkan Y kuşağının, peşinden ise günümüzde ekonomileri etkilemeye başlayan, internet ve mobil teknolojileri kullanmayı seven, internet aracığıyla sosyalleşmeyi yeğleyen Z kuşağının geldi. Bu kuşaklardan sonra tüm kuşaklardan bazı özellikler taşıyacak olmalarına rağmen, birçok yönüyle tamamen farklılaşacak “Alfa Kuşağı” toplumsal yaşamı ve ekonomiyi dönüştürecek.

Alfa Kuşağı ilk başlarda fütürist, demografi uzmanı ve TEDx sözcüsü Mark McCrindle ve ekibinin Z kuşağından sonrasında hangi dönem gelecek sorusuna yanıt aramalarıyla ortaya çıktı. McCrindle ve ekibi, Avustralya’da ulusal bir anket uygulayarak katılımcıların potansiyel adları kendilerinin düşünmelerini istemişti. Bu anket sonucunda “Alfa” adı ortaya çıktı.

Nesiller 6’ıncı kez kategorize ediliyor

Alfa kuşağı ile birlikte nesiller toplamda 6’ıncı kere kategorize ediliyor. İlk olarak 1925 ve 1945 yılları içinde doğanlamış olurı ifade eden ‘Sessiz dönem’ ismiyle anılan kuşak; uyumlu, kanaatkâr, çalışkan, tutkulu ve otoriteye saygılı özelliklerle ön plana çıkıyordu. Arkasından ‘Baby Boomer’ diğer adıyla bebek patlaması kuşağı ise 1946 ve 1964 yılları içinde doğanlamış olurı kapsıyordu. Kuralcı, çalışkan, başarı odaklı, amaç odaklı, sadık, otoriteye saygılı, uyumlu, kanaatkâr ve ben odaklı özellikler gösteren bebek patlaması kuşağı, teknolojik gelişmelerin yeni yeni gelişmeye başladığı bir devri kapsadığından, bu dönem teknolojik gelişmelere ayak uyduramamıştı.

Daha sonra gelen X kuşağı ise 1965 ile 1979 yılları içinde doğanlamış olurı kapsıyordu. X kuşağı ise şüpheci, iş odaklı, rekabetçi, duyarlı, otoriteye saygılı, mücadeleci, kanaatkâr ve sabırsız özellikler gösteriyordu. Ayrıca bu kuşak teknolojik gelişmelere mecbur kaldığı için bu gelişmeler karşısında uyum sağlama eğiliminde bulunuyordu. 1980 ve 2000 yılları arasında doğanları ifade eden Y kuşağı; sorgulayıcı, girişimci, tatminsiz, otoriteye karşı saldırgan, özgüvenli, gerçekçi ve şeffaf özellikler taşıyordu. Teknoloji Y kuşağı için dünyadaki biroldukça unsur için temel araç ve bir simgeyi betimliyordu. Z kuşağı ise 2000 yılından sonrasında doğanları kapsıyor. Ekonomiyi ve toplumsal yaşamı da etkilemeyi başaran Z kuşağı; teknolojiyi amaç olarak kullanan ve seven, web vasıtasıyla sosyalleşen ve mobil teknolojilerle haşir neşir olan kişilerden oluşuyor.

Teknoloji hayatlarının merkezinde olacak

2013 ile 2030 senelerı içinde doğanlardan oluşacak bu kuşak en teknoloji odaklı jenerasyon olacak. Alfa’lar diğer nesillerden daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime girecekler. Bilgiye yetişme gücü açısından öteki kuşaklara gore daha şanslı olan bu kuşak, haiz oldukları ve hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme kabiliyetine de sahip olacak. öteki nesillere göre daha az mevzuşacaklar, etraflarındaki öteki bireylerle sohbetleri fazlaca kısıtlı olacak ve gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacaklar.

En girişimci nesil

Alfa jenerasyonu, öteki kuşaklara nazaran daha uzun süre eğitim alacak, işgücüne öteki kuşaklara bakılırsa daha geç katılacak ve daha geç çocuk sahibi olacak. Çevrimiçi öğrenme kanalıyla günümüzdekinden farklı bir eğitim alacaklar. Yaşamın daha erken dönemlerinde bilgiye ve kaynaklara ulaşabileceklerinden, Alfa jenerasyonu en girişimci nesil olacak.

Robotlar ve sanal gerçeklik merkezlerinde olacak

Alfa kuşağı, ebeveynlerinin harcama davranışlarını en keskin etkileyecek kuşak olacak. Anne babalar her alfa çocuk için teknolojiye yılda ortalama 500 dolar harcayacak. Sanal gerçeklik hayatlarının parçası olacak, çevrimiçi alışveriş yapacaklar ve önceki nesillere bakılırsa daha azca insanla temas etmek öncelikleri olacak. Robot arkadaşlarla ya da yardımcılarla oynamak, ders çalışmak, söyleşi etmek, süre geçirmek hayatlarının bir parçası olacak.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) Toplu Video İndirme