Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Yeni Bir Kuşak Alfa!Günümüzde nesiller X, Y ve Z kuşağı olarak sınıflandırılıyor. Her bir dönem kendi içerisinde ayrı özelliklere haiz. Merak edilen sorulardan biri ise, Z kuşağının peşinden hangi kuşağın geleceği…  Peki, bizleri hangi yeni kuşak bekliyor?

Kurallara uyumlu, ilinti duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa örutubet veren bir dönem olarak tanımlanan X kuşağının peşinden, özgür ve dahil edildiğini sezmek isteyen, çok yönlü, basit anlaşılır ve daha şeffaf yaklaşımlarıyla öne çıkan Y kuşağının, peşinden ise günümüzde ekonomileri etkilemeye başlayan, internet ve mobil teknolojileri kullanmayı seven, internet aracığıyla sosyalleşmeyi yeğleyen Z kuşağının geldi. Bu kuşaklardan sonra tüm kuşaklardan bazı özellikler taşıyacak olmalarına rağmen, birçok yönüyle tamamen farklılaşacak “Alfa Kuşağı” toplumsal yaşamı ve ekonomiyi dönüştürecek.

Alfa Kuşağı ilk başlarda fütürist, demografi uzmanı ve TEDx sözcüsü Mark McCrindle ve ekibinin Z kuşağından sonrasında hangi dönem gelecek sorusuna yanıt aramalarıyla ortaya çıktı. McCrindle ve ekibi, Avustralya’da ulusal bir anket uygulayarak katılımcıların potansiyel adları kendilerinin düşünmelerini istemişti. Bu anket sonucunda “Alfa” adı ortaya çıktı.

Nesiller 6’ıncı kez kategorize ediliyor

Alfa kuşağı ile birlikte nesiller toplamda 6’ıncı kere kategorize ediliyor. İlk olarak 1925 ve 1945 yılları içinde doğanlamış olurı ifade eden ‘Sessiz dönem’ ismiyle anılan kuşak; uyumlu, kanaatkâr, çalışkan, tutkulu ve otoriteye saygılı özelliklerle ön plana çıkıyordu. Arkasından ‘Baby Boomer’ diğer adıyla bebek patlaması kuşağı ise 1946 ve 1964 yılları içinde doğanlamış olurı kapsıyordu. Kuralcı, çalışkan, başarı odaklı, amaç odaklı, sadık, otoriteye saygılı, uyumlu, kanaatkâr ve ben odaklı özellikler gösteren bebek patlaması kuşağı, teknolojik gelişmelerin yeni yeni gelişmeye başladığı bir devri kapsadığından, bu dönem teknolojik gelişmelere ayak uyduramamıştı.

Daha sonra gelen X kuşağı ise 1965 ile 1979 yılları içinde doğanlamış olurı kapsıyordu. X kuşağı ise şüpheci, iş odaklı, rekabetçi, duyarlı, otoriteye saygılı, mücadeleci, kanaatkâr ve sabırsız özellikler gösteriyordu. Ayrıca bu kuşak teknolojik gelişmelere mecbur kaldığı için bu gelişmeler karşısında uyum sağlama eğiliminde bulunuyordu. 1980 ve 2000 yılları arasında doğanları ifade eden Y kuşağı; sorgulayıcı, girişimci, tatminsiz, otoriteye karşı saldırgan, özgüvenli, gerçekçi ve şeffaf özellikler taşıyordu. Teknoloji Y kuşağı için dünyadaki biroldukça unsur için temel araç ve bir simgeyi betimliyordu. Z kuşağı ise 2000 yılından sonrasında doğanları kapsıyor. Ekonomiyi ve toplumsal yaşamı da etkilemeyi başaran Z kuşağı; teknolojiyi amaç olarak kullanan ve seven, web vasıtasıyla sosyalleşen ve mobil teknolojilerle haşir neşir olan kişilerden oluşuyor.

Teknoloji hayatlarının merkezinde olacak

2013 ile 2030 senelerı içinde doğanlardan oluşacak bu kuşak en teknoloji odaklı jenerasyon olacak. Alfa’lar diğer nesillerden daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime girecekler. Bilgiye yetişme gücü açısından öteki kuşaklara gore daha şanslı olan bu kuşak, haiz oldukları ve hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme kabiliyetine de sahip olacak. öteki nesillere göre daha az mevzuşacaklar, etraflarındaki öteki bireylerle sohbetleri fazlaca kısıtlı olacak ve gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacaklar.

En girişimci nesil

Alfa jenerasyonu, öteki kuşaklara nazaran daha uzun süre eğitim alacak, işgücüne öteki kuşaklara bakılırsa daha geç katılacak ve daha geç çocuk sahibi olacak. Çevrimiçi öğrenme kanalıyla günümüzdekinden farklı bir eğitim alacaklar. Yaşamın daha erken dönemlerinde bilgiye ve kaynaklara ulaşabileceklerinden, Alfa jenerasyonu en girişimci nesil olacak.

Robotlar ve sanal gerçeklik merkezlerinde olacak

Alfa kuşağı, ebeveynlerinin harcama davranışlarını en keskin etkileyecek kuşak olacak. Anne babalar her alfa çocuk için teknolojiye yılda ortalama 500 dolar harcayacak. Sanal gerçeklik hayatlarının parçası olacak, çevrimiçi alışveriş yapacaklar ve önceki nesillere bakılırsa daha azca insanla temas etmek öncelikleri olacak. Robot arkadaşlarla ya da yardımcılarla oynamak, ders çalışmak, söyleşi etmek, süre geçirmek hayatlarının bir parçası olacak.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…