Mühendizlerimizden Melez İHA!

Türk mühendisler, terör operasyonlarında İHA kullanımında yaşanmış olan zorluklara çözüm olması amacıyla, uzun süre takip etme kabiliyeti yanında, havada aslolanı kalarak bekleme özelliği de bulunan bir insansız hava aracı konsepti geliştirdi. Bu konsepte uygun bir deneysel araç da üretildi. İHA, hem rotatif kanatlı, aynı zamanda sabit kanatlı İHA’ların kabiliyetlerini bünyesinde taşıması sebebiyle “melez” olarak nitelendi. İHA’nın benzerlerinden en önemli farkı ise şeklini değişiklaştırarak hangi görevi yapıyorsa ona uygun bir hacme dönüşmesi.

Durağan kanatlı İHA’lar ile hareketli bir hedefe yönelik düz uçuşla süregelen bir takip, sokak aralarında hedefin durması nedeniyle devam ettirilemiyordu. Sabit kanatlı İHA’ların havada aslolanı bekleme imkanı bulunmuyordu. Aslolanı durarak bekleme yetenekli bir aracın ise taşıyabildiği pile bağlı olarak görev süresi yetmeyebiliyordu.

Nurus şirketine bağlı üretim şirketi Numaş mühendisleri, bu kısıtları ortadan kaldırmak için hem sabit kanatlı, bununla beraber döner kanatlı İHA’ların kabiliyetlerini tek bir araçta toplamaya çalıştılar. Yeni araç basar kanatlı İHA’lar gibi havada aslolanı kalabiliyorken, durağan kanatlı bir İHA gibi uzun menzilli ve göreli olarak yüksek bir irtifada görev yapabilecek.

Bu tür bir İHA’nın ticari olarak üretilmesi halinde askeri operasyonlar yanında, kargo teslimi gibi alanlarda da kullanılması mümkün olacak. Konsept araç, kargo teslimi için geliştirilen mevcut İHA konseptleri ile aynı ağırlıktaki bir paketi daha uzun menzillerde 3 kata kadar daha hızlı taşıyabilecek. Böylece 2 saate yapılabilecek bir teslimatın süresi 6 dakikaya kadar düşebilecek.

"6 ay içinde üretime geçebilir"
Mühendislerin projenin ikinci aşamasında İHA’lar vasıtasıyla konum vb. Bilgi toplama, bilgileri toplayarak diğer İHA’ları yöneltme gibi kıymetlendirme verileri, akıllı sistemlerin entegrasyon ile İHA’nın kendi kendine karar vererek yol bulabilmesi gibi fonksiyonlar eklenebilecek.

Numaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Renan Gökyay, 4-6 ay içinde konseptin üretime geçmesinin mümkün olduğunu belirterek, işletmeci olmayı hedeflemediklerini söylemiş oldu.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri