Teknoparklara 711 Milyon Destek AktarıldıBilim, endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bakanlığın Teknoloji Geliştirme Bölgelerine (Teknopark) yönelik yürüttüğü faaliyetlere ilişkin, açıklamalarda bulunmuş oldu.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında, 2001 yılından bu yana sanayicileri araştırmacılar ve üniversitelerle buluşturduklarını anlatan Özlü, böylece yeni ürün ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesine olanak sağlandığını söyledi.

Özlü, teknoparkların gelecek 10 yılda Türkiye'nin yüksek teknolojili ürün ihracatı oranının, yüzde 15'ler seviyesine çıkarılmasında büyük örutubet arz ettiğine işaret etti.

Teknoparkların, imalat sanayisinin dijital dönüşümünde, yerli ve milli teknolojileri geliştirme yolunda öncü rol üstlendiğinin altını çizen Özlü, teknoparkların yüksek katma kıymetli ürünlerin geliştirildiği, üniversite-endüstri buluşmasının somut ürünlere dönüştüğü, ön kuluçka ve kuluçka merkezleri ile girişimcilere elverişli ortamların sağlandığı Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin çok önemli bir unsuru olarak gelişimlerini sürdürdüklerini vurguladı.

"51 ile 77 teknopark kuruldu"
Teknoparklara, son yıllarda sağlanan desteklerdeki artışa dikkati çeken Özlü, "Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca, teknoparklara, bugünkü değerlerle, 2004 yılından bugüne kadar toplam 711 milyon lira meblağında hibe desteği sağlandı. Toplam desteğin 250 milyon liraya karşılık gelen önemli kısmı, son 2 yılda verildi. Son 2 yılda teknopark sayılarındaki artış da benzer bir eğilim gösterdi. 2016 senesinde 64 olan teknopark sayısı, 2018 yılı mart ayı itibariyle 77'ye ulaştı. Senenin ilk üç aylık döneminde, 8 teknopark kurumu duyuru edilerek, bir rekora da imza atıldı." diye konuştu.

Özlü, bugüne kadar Türkiye'nin 51 ilinde, 77 teknopark kurulduğunu söylemiş oldu.

Kurulan teknoparklardan 56'sının faaliyete geçtiğini belirten Özlü, 21'inde ise altyapı çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Özlü, faaliyette olan 56 teknoparkta 4 bin 916 şirket bulunmuş olduğunu belirterek, söz mevzusu işletmelerde toplam 47 bin 525 kişinin istihdam edildiğini beyan etti.

Teknoparklarda bugüne kadar 27 bin 749 projenin tamamlandığının altını çizen Özlü, 8 bin 316 proje üzerinde ise çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Özlü, ülkenin teknolojik gelişimi için teknoparkların büyük gayretle çalışmış olduğunı dile getirerek, faaliyette olan 56 teknoparkın yüzde 75'inin, yüzde 100 doluluk seviyesinde bulunduğunu aktardı.

Çankırı, Kastamonu, Kırklareli illerinde ilk, Ankara’da ise 9. Teknopark olan Teknohab'ın değerlendirme süreçlerinin tamamlandığına değinen Özlü, müesseselerinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının arkasından Türkiye'deki teknopark sayısının 81'e, teknopark bulunan il sayısının ise 54'e ulaşacağını kaydetti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri