Ana içeriğe atla

Drone’lara paraşüt takılacak

Şehirlerin ve kalabalık kitelerin üzerinde uçan drone’ların her an arıza yaparak düşme riski bulunuyor. Ağırlıkları kilolarcaya kadar çıkabilen kameralı drone’ların spor müsabakaları sırasında seyircilerin üzerinde dolaşması ise büyük risk yaratıyor. Daha önce ABD’de bir spor müsabakasında bozulan drone seyircilerin üzerine düşmüş, seyirci bir kadının boynu kırılmıştı. Kimse yaralanmasın Bu tür riskleri azaltmak için şimdi yerleşim yerlerinin üzerinde uçacak drone’lara paraşüt takılması gündemde. DJI bu konuda sertifika alan ilk drone üreticisi oldu ve kalabalıkları üzerinde uçması için güvenli bir drone üretti. Özel bir paraşüt sistemiyle donanan DJI Inspire 2 modeli drone, havadayken sorun yaşaması, hızlı irtifa kaybetmesi gibi durumlarda paraşüt hızla açılarak, ağır kütlenin insanların üzerine yüksek hızla düşmesini engelliyor.

Türkiye'de Araştırma Geliştirme Merkezi Sayısı 900 Oldu


Bilim, endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bakanlığının Ar-Ge merkezlerine yönelik yürüttüğü faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Ar-Ge ve inovasyonun rekabetin olmazsa olmaz unsurları haline geldiğine işaret eden Özlü, etkin teşviklerle sanayisi desteklenen ülkelerin, dünya rekabet sıralamasında en üst seviyelerde yer almış olduğunı söyledi.

Özlü, Ar-Ge merkezi oluşturmak için başvuruda bulunacak firmaların belli şartları taşıması gerektiğine dikkati çekerek, "Ar-Ge merkezlerinin Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'na göre oluşturulan bölgelerde kurulması, minimum 15 tam süre eşdeğer Ar-Ge mensubu istihdam etmesi, kanun kapsamındaki Ar-Ge faaliyetlerinin yurt içinde gerçekleştirilmesi, işletmenin kafi Ar-Ge yönetimiyle teknolojik varlıklar, Ar-Ge insan kaynakları, fikri hakları, proje ve data kaynakları yönetim kabiliyeti ve kapasitesinin bulunması gibi koşulların yerine getirilmesi gerekiyor." diye mevzuştu.

"43 ilde 900 Ar-Ge merkezi var"
Türkiye'de, son yıllarda kamu kaynakları ve öteki imkanlarla inovatif fikirlerin, Ar-Ge ve yenilik projelerinin desteklenmesine yönelik önemli oranlarda Ar-Ge harcaması yapıldığını anımsatan Özlü, Ar-Ge Faaliyetlerinin Desteklenmesi hakkında Kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerin de ülkede özel sektörün Ar-Ge altyapısının oluşması bakımından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Özlü, bu kanun çerçevesinde etkinlik gösteren Ar-Ge merkezi sayısının 900'e ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"900'üncü Ar-Ge merkezi belgesi, İstanbul'da 17 Ar-Ge personeliyle konum takip edeni, yolculuk raporu, rota planlama ve takibi, geçmiş konum izleme, belge kontrolü, kilometre bazında araç takibi, kural tanımlama, otopark raporlama, mesajlaşma modülü, telemetri modülü, motor blokaj modülü, dijital takometre modülü, trailer modülü, frigo modülü özelliklerine sahip standart, ustalaşmış ve gelişmiş opsiyonlarda araç takip sistemleri alanlarında projeler meydana getiren Vektör Teknoloji AŞ'ye verildi."

Böylece, Türkiye'de 43 ilde, 39 farklı sektörde 900 Ar-Ge merkezinin faaliyet gösterdiğini aktaran Özlü, Ar-Ge merkezi belgesine sahip işletmelerde yaklaşık 48 bin Ar-Ge mensubunun istihdam edildiğini, 11 bin proje yürütülmüş olduğunü, 2 bin 500'e yakın tescilli patentle 7 binden fazla patent başvurusu bulunmuş olduğunu bildirdi.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Merhaba,

Youtube kanalımda yayınlamış olduğum Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı Eğitim Videolarını sizlerle paylaşacağım.

Videolar temel ve orta düzeyde olup kolay ve sade bir dille anlatmaya gayret ettim. Proje olarak Blog projesini baz alarak Asp.NET MVC ile nasıl proje geliştirebiliriz ve bu geliştirme esnasında bize yardımcı olacak kütüphaneleri ve diğer bileşenleri inceledik.

Projemizde MSSQL veritabanı ile blog veritabanımızı oluşturduk. Tablolar arasındaki ilişkileri Database Diagram yardımı ile oluşturarak altyapıyı hazırladık.

Sonrasında startbootstrap..com temin ettiğimiz Blog templates ve SB Admin templates ile bloğumuzun ön yüz ve admin paneli için tasarımlarını mvc mantığı içerisinde Layout sayfalarımızı hazırlayarak tamamladık.

Projemizde Entity Framework ORM ve Linq kullanarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Üye girişi yetkiye göre Admin Pabeline erişim, makalelere yorum yapma, makale yazma, kullanıcı profilleri, makale arama, resim yükleme, etiket ekleme, m…

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri

Merhaba,
Bir önceki makalemizde asp.net mvc ile üye giriş çıkış işlemlerinin nasıl yapılabileceğini incelemiştik. Bu makalemizde de üyelerin şifrelerini mail doğrulama sistemi ile nasıl güncelleyebileceklerini inceleyeceğiz

İlk olarak giriş sayfamız altındaki Şifremi unuttum linki aracılığı ile eposta adresimize güvenlik kodu gönderimi sağlayacağımız adımı tamamlıyoruz.


Sifremiunuttum.cshtml sayfamızın html kodları aşağıdaki gibidir.
@{ ViewBag.Title = "SifremiUnuttum"; Layout = "~/Views/Shared/LayoutSite.cshtml"; } <div class="row"> <div class="col-md-4 col-sm-4 col-md-offset-4 col-sm-offset-4"> <section class="page-title"> <h1>Doğrulama Kodu Gönder</h1> @ViewBag.Uyari </section> <!--end page-title--> <section> <form class="form inputs-underline" method="post" action="/Giris/Sifrem…

Asp.NET MVC Makale Ekleme Resim Yükleme Boyutlandırma İşlemleri

Merhabalar,

Bir çok projede işimize yarayacak olan resim yükleme ve boyutlandırma işlemlerini incelediğimiz videomuzu sizlerle paylaşıyorum.
Ayrıca bu videonun da içinde bulunduğu oynatma listesinden blog sitesi yapımını örnek aldığımız eğitim setimize ulaşabilirsiniz. Asp.NET MVC ile sıfırdan başlayarak herkesin anlayabileceği bir dil ile giriş ve orta seviye olarak görebileceğimiz bir video serisi oldu. Bu video serisi hakkında gerek mail gerekse video yorumları olarak çok geri dönüş aldım. Bazı noktalarda yine yorumlar ve mail aracılığı ile benimde atladığım noktaları arkadaşlardan öğrendim. Bu sayede iletişim kurarak beraber bilgi alışverişinde bulunduk.
Tabi video serisine başlamadan önce sizlere ufak tavsiyelerde bulunmam gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle c# bilginiz temel manada varsayarak önerilerimi sıralıyorumAsp.NET Webform ile uğraştınız ise geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Birazcık ASp.NET MVC nedir diye araştırıp teorik manada bilgi toplayın.Bu t…