Yeni Hava Yolculuğu DeneyimiPenceresiz uçaklar, birkaç yıl içinde yaşamımıza girebilir. Pencerelerin olmadığı uçaklar, yakıt verimliliği yardımıyla daha azca yakıt ile daha uzun menzil gidebilecek.

Penceresiz uçaklar yakıt verimliliği sağlayacak

Emirates Havayolları, birkaç yıl içinde uçakların penceresiz olması için çalışmalara başladı. Uçaklara pencere konulmayarak daha hafif olmalarını ve sürtünme direncini azaltmayı hedefleyen Emirates Havayolları, böylelikle yakıt verimliliği sağlamayı amaçlıyor.

Havayolları şirketi, birinci derslik yolculara imtiyaz tanıyarak sanal pencereler ile uçuş deneyimi yaşatmayı planlıyor. Boeing 777-300ER model uçaklara koyulacak olan kameralar, dışarıdaki görüntüyü sanal pencereler ile yolculara sunacak. Böylelikle dışarıya bakan pencerenin olmaması yardımıyla daha az yakıt ile daha uzun menzil gidilebilecek.

Şu anda projenin önündeki en büyük engel ise güvenlik benzer biçimde duruyor. Uçuş görevlileri, son kontrolleri yaparken pencereler vesilesiyle tayyare dışında olası bir yangın durumunu inceleyebiliyorlar. Ayrıca olası acil durumlarda tahliye işlemlerinin iyi mi yapılacağı konusunda da sorun yaşanabilir.

Klostrofobisi olan yolcular için ise penceresi olmayan uçaklar ayrı bir vehamet olabilir. Aşağıdaki video ile bu tasarım hakkında detaylı data edinebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Asp.NET MVC Eğitimi (Örnek Proje )

Asp.NET MVC Üye Giriş Çıkış İşlemleri

Asp.NET MVC Şifremi Unuttum ile Şifre Resetleme İşlemleri